Game Over Olmadan: Wartales

Büyük Edor İmparatorluğu yıkılmış ve tüm coğrafya büyük bir veba salgınından daha yeni çıkmış. Ortalıkta paralı askerler, haydutlar, çapulcular kol gezmeye başlamış. Siz ise bir paralı asker grubunu topluyor ve ekibinizi yöneterek bu sert topraklarda hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. İster onurlu ve asil bir grupla hayatta kalmaya devam edebilir, isterseniz halka karşı zorbalık yaparak onlardan çaldıklarınızla geçinebilirsiniz. Karşınızda, Wartales!

Shiro Games, 2012 yılında Sebastian Vidal ve Nicolas Cannese tarafından Fransa’nın Borddeaux kentinte kurulmuş bağımsız bir oyun şirketi. Önce Evoland 1 ve 2, Northgard Darksburg ve Dune: Spice Wars gibi oyunlara imza attılar. Evoland serisinde tatlı bir şekilde video oyunlarının evrimine göndermelerle bizleri cezbeden bir oynanış gördük. Northgard’da geliştiriciler artık oyunlarına basit düzeyde bir hikâye ile bir Viking macerasını konu alan, gerçek zamanlı strateji türünde bir oyunla karşımıza gelmişlerdi. Darksburg, niş bir oyun kitlesine hitap etmiş, zorluğu ile dudak uçuklatmıştı.

Son günlerin en çok konuşulan ve oynanan oyunlarından biri olan Wartales’e gelecek olursak… Kendisi Orta Çağ dönemine benzer bir dönemi konu alan ve daha yeni veba salgınından çıkmış bir evrende geçiyor. Biz, burada paralı asker ekibini yönetmeye çalışan kişiyiz ve kimin ustalık yapacağından kimin aşçı olacağına kadar her şeye karar veriyoruz.

1 Aralık 2021 tarihinde piyasaya sürülen oyun, bu yıl 12 Nisan tarihinde 325 lira fiyatıyla çıkışını gerçekleştirdi. En başta oyuna alışma konusunda bizlere biraz işkence çektirebiliyor. Zorluğundan dolayı değil, türe hâkim değilseniz pek oyuncu dostu bir başlangıç ile karşılanmıyorsunuz. Oyun kader anlamında da çok gerçekçi, bir savaşa girdiniz ve askerlerinizden birisini kaybettiniz, bir daha asla geri gelmeyecek. Lakin, eğer askerleriniz esir düştü ise baskın yaparak ya da para karşılığında onu kurtarabiliyorsunuz. Oyun, sıra tabanlı bir oynanışa sahip. Diyelim ki yolda bir kervan gördünüz ve “İşte ganimet!” diyerek kervana saldırdınız. Savaş ekranında karakterlerinizi istediğiniz yere yerleştirilebilir ve istediğiniz karakterinize saldırı önceliği tanıyabilirsiniz ancak sizi çıldırtabilecek bir şey var: Bu sahneleri sürekli oynamak zorunda kalıyorsunuz. Girdiğiniz savaşlar için “Geç” ya da “Hızlandır” butonları maalesef yok. -_- Bir de eğer okçunuz acemi ise ve orta mesafe bir yere konuşlandırdıysanız sizin ekibinizden birisini vurabiliyor. Bazen can sıksa da bence çok tatlı bir detay.

Sanat tasarımı açısından çizimleri, atmosferi ve dünyası ile gerçekten karşımızda güzel bir iş duruyor. Bizlere keşfetmemiz için geniş bir açık dünya sunuyor. Özellikle bu açık dünyayı keşfederken yolda ekibinizdeki karakterleri geliştiriyor ve bizler onların nasıl bireyler olacaklarına kararlar vererek gelecekteki oyun hikâyesini etkileyebiliyoruz. Bunun yanı sıra kaynak yönetimi oyunda çok önemli. Su, para ve yukarıda bahsetmiş olduğum yemek… Eğer Wartales’i 3 oyuna benzetecek olsaydım bunlar XCOM, Battle Brothers ve Jagged Alliance 2 olurdu. Hatta biraz daha zorlayacak olursam XCOM evreninde geçen Mound and Blade diyebilirim. 😀 Bu arada oyun 4 kişiye kadar Co-Op oynanabiliyor yani bu oyunu arkadaşlarınızla oynayarak da keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Wartales için geliştirici firma doğru adımları atarsa bu oyunun taktiksel RPG türünde tarihe kaliteli bir yapım olarak geçeceğini düşünüyorum.