Drag Yarışlarının Efsanesi Toyota Supra

Bir otomobil efsanesi olan Toyota Supra, 1978 yılında üretilmeye başlandı. İlk yıllarında Celica modeline çok benzeyen Supra, o modelden 130 mm daha uzundu. Bu uzunluğun sebebi ise 6 silindirli motorun kasaya sığması içindi.

Aracın ikinci jenerasyonu ise 1981 yılının sonunda üretildi. Tamamen yeni baştan tasarlanan Toyota Supra; dünya pazarına ‘Celica Supra’ olarak tanıtılırken, Japonya pazarına ise ‘Celica XX’ olarak tanıtıldı.

Üçüncü jenerasyon ise Supra’nın, Celica’dan tamamen ayrıldığı ilk model oldu. 1986’da sevenlerine merhaba dedi. Üçüncü nesil Supra’daki en önemli fark ise çekiş sisteminde ortaya çıktı. Celica önden çekişli bir otomobil olurken, Supra arkadan itişli olma özelliğini korudu.

Dördüncü jenerasyon ise 1990’lı yıllara gelindiğinde Supra severleri daha fazla bekletmeden 1992 yılında lastiklerini döndürmeye başladı.

Dördüncü nesil Supra, tüm Supra araçları içinde en yüksek performanslı olanlarından biridir. Üretimi 2002 yılının sonunda biten aracı hâlâ sokaklarda görmek mümkün.
Bu otomobili efsane hâline getiren ise popüler kültürde sıklıkla kullanılması oldu. Tüm bu eşsiz özellikleriyle Toyota Supra, filmlerden dizilere, oyunlara kadar birçok yapımda karşımıza çıktı. The Fast and Furious filminde başrole sahip olan Toyota Supra, NFS Underground 2 ve Gran Turismo oyunlarında da yer aldı.

Özellikle Fast and Furious filminde birinci ve ikinci filmde birçok sahnede kullanılan Supra 1994 model bir araba idi. İlerleyen yıllarda bir trafik kazasında hayatını kaybeden Paul Walker tarafından canlandırılan Brian O’Conner karakterinin turuncu renkli arabası olan Supra ününe ün katmıştı.

Bu filmdeki aracın maksimum gücü 569 beygir iken, sıfır 100 hızlanması 4.3 saniyeydi. Aracın maksimum hızı 300 km iken üzerinde farklı üreticiler tarafından tasarlanan kaporta ve motor parçalarının bulunduğunu da belirtmek isterim.

Günümüzün popüler konsol oyunlarından biri olan Forza Horizon serisinde de bulunan bu aracı istediğiniz gibi özelleştirip kullanabiliyorsunuz.

Toyota Supra hâlen beşinci nesil olarak üretiliyor olsa da BMW iş birliği ile Z4 temel alınarak geliştirilen bir model oldu. 2019 yılından bu yana beşinci neslin üretimi devam ediyor. Elbette bu beşinci neslin önceki sürümle isim dışında pek bir bağlantısı bulunmuyor. İsim olarak da Toyota GR Supra SZ ve Toyota GR Supra SZ-R modellerinin hâlen satışta olduğunu belirteyim.

Özgür ÇETİN