Fotoğrafın Hikayesi

Depremin ardından aracına yüklediği yardım eşyalarıyla Azerbaycan’dan yola çıkan 33 yaşındaki Server Beşirli, asrın felaketinin simgelerinden biri oldu. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün kuzeyindeki Ceylanbatan Kasabası’nda yaşayan Server Beşirli, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenenlere destek için akrabalarından ve köy halkından topladığı yorganları Türk ve Azerbaycan bayrağının dalgalandığı eski aracının tavanına yükleyerek Bakü’ye gitmişti.

Koca yürek Beşirli, “Çok üzüldüm. İlk olarak başımız sağ olsun. Türkiye bizim kardeş ülkemizdir. Daha önce Türkiye’ye hiç gitmedim. Allah şifa versin, Allah rahmet eylesin. Çok kederliyiz. Allah yardımcımız olsun” diyerek duygularını dile getirmişti.
Fotoğrafların bir anda viral olmasıyla birlikte, Beşirli’nin arabasına sayısız talip çıktı. Server Beşirli ise; “O benim özel arabam. O bir kardeş sembolü oldu. Ben onu hediye ederim, müzeye koyarım ama satmam” ifadelerini kullanarak bir kez daha gönülleri fethetmişti.

İyi ki varsın Can Azerbaycan, iyi ki varsın Server Beşirli…

Fransa’da yayımlanan haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketine ilişkin skandal karikatürüne, Abrar Sabbah’tan yeni ve anlamlı bir yorum gelmişti. Charlie Hebdo’nun galiz karikatüründe, “Tanklara gerek kalmadı” cümlesi yer alıyordu. Filistinli Sanatçı Sabbah, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda karikatürü yeniden düzenleyerek, “Hey Ahlaksız Charlie Hebdo. Öyle çizmeyecektiniz. Böyle çizecektiniz! Yeniden ayağa kalkacağız. Bu güçlü millet yeniden ayağa kalkacak!” paylaşımını yapmıştı.

Charlie Hebdo’nun ahlaksız çizimi tarihin utanç sayfalarındaki yerini alırken, Sabbah’ın karikatürü ise asrın felaketindeki simgelerden biri oldu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Abrar Sabbah’ın çizimini profil fotoğrafı yaptı.

Tokat’ta yaşayan Kaan ve Batuhan Türkiyeli kardeşler, deprem felaketinin ardından bulabildikleri kepçe, su, odun ve gıda maddelerini TIR’larına yükleyerek 8 Şubat akşamı yola koyuldu.

Malatya Hekimhan dolaylarında deprem nedeniyle yolda oluşan çatlağa giren dorsenin sağ arka lastiği patladı. Patlak lastikle yola devam kararı alan kardeşler, daha sonra Gölbaşı’na geldiklerinde ikinci lastiklerinin de patladığını fark ettiler. Patlak iki lastiğe rağmen yollarına devam etme kararı alarak yardımları 17 saatlik yolculuğun ardından Adıyaman’a ulaştıran kardeşlere, sosyal medyada ‘Çılgın Türkler’ denildi. Yaklaşık 25 ton ağırlıkla yola çıktıklarını belirten Kaan Türkiyeli, “Adıyaman Gölbaşı’na yaklaşık 118 km kala ilk lastiğimiz, sonra 70 km kala 2. lastiğimiz patladı. Rabbim nasip etti, geri kalan yolu zorlayıp 17 saatlik yolculuğu tamamladık. Davamızın kutsal olduğunu biliyorduk, bu bilincin, şuurun insanlarıyız. Normalde lastik patladığı zaman kenara çekersin, beklemek zorundasın. Çok şükür Rabbim yardım etti, biz de yılmadık” dedi.