İşe Yarar Uygulamalar 08

Ülkemizin büyük bölümünden fay hatlarının geçmesi vesilesiyle depremler ara sıra kendini hatırlatıyor. Bu yüzden acil durum çantaları, ilk yardım eğitimleri vb. tedbirlerle elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Öte yandan teknolojik gelişmeler, depremin zararlarına karşı önlem alabileceğimiz çeşitli araçlar ve uygulamaları beraberinde getiriyor. Doğal afetlerle karşılaştığımızda bize yardım edebilecek birkaç uygulamayı sizin için listeledik:

AFAD Acil

TC. İçişleri Bakanlığı’nın “enkaz altındayım, kayboldum, yakınıma ulaşamıyorum, yaralıyım ve acil arama” şeklinde butonları olan bu uygulaması hem depremzedeler hem de enkaz dışı iletişim ve bilgilendirme için önemli. Ayrıca içerisinde acil durumlar ile ilgili eğitim videoları da bulunuyor.

112 Acil

TC. Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasında ise bir “112 Ara” butonu bulunuyor. Butona basarak 112’yi aradığınızda konumunuz ve acil sağlık bilgileriniz otomatik olarak 112 sistemine gönderiliyor.

Akut Güvendeyim

İndirme ve numara ekleme aşamalarının ardından internet gerektirmeyen bu uygulamada “Güvendeyim” butonuna bastıktan sonra eklediğiniz numaralara güvende olduğunuz bilgisi ve tahmini konumunuzu göndermiş olursunuz.

Bridgefy

Bluetooth aracılığıyla internet ya da SMS olmadan yazışabileceğiniz bir uygulama. Afet ânında internet ve hat kesilmesi gibi durumlarda işe yarayabilir.

Whistle

Bağırarak veya bir yere vurarak sesin ulaşmayacağı afet zamanlarında bu uygulamanın çıkardığı yüksek ses ile yerini belli etmek ve dikkat çekmek mümkün olabilir. “Shake mode” ile de düdük butonuna basılmadan, cihazın sallanmasıyla birlikte yüksek bir ses çıkıyor.

Deprem Bilgi Sistemi

Türkiye’de gerçekleşen depremleri anlık verilerle takip edebilmenize olanak sunuyor. Uygulamanın dünya çapında olanı da mevcut.

WEB Siteleri

“afetharitasi.org” Türkiye’deki tüm âfet çalışmalarını tek noktada toplayan ve tüm aktörleri canlı takip etmeye yarar.

“afetbilgi.com” geçici barınma alanları, güvenli toplanma alanları para, eşya, kan bağış noktaları ve önemli telefon numaraları gibi bilgilere ulaşabileceğiniz bir internet sitesi.

Ayrıca Android telefonlarda Google deprem uyarı sistemini de aktifleştirebilirsiniz. Bu sistem deprem anında size bildirim gönderiyor ve depremin şiddetini de belirtiyor. Bu sistem İOS cihazlarda şimdilik bulunmuyor.

Gürkan PUR