Evdelik Spor

Gençler olarak bir günümüz okul, kütüphane gibi kapalı mekanlarda geçiyor. Masa başından kalkmadan saatlerce çalıştığımız oluyor. Bu da, sırt-boyun-bacak ağrıları, aşırı halsizlik, gergin kaslar ve stres gibi şikayetleri beraberinde getiriyor. Biz de bu sorunlarla biraz olsun başa çıkabilmek için günde 15 dakika ayırarak zinde hissedebileceğiniz egzersizleri derledik. Haydi biraz ter atalım ☺

İp Atlamak
• İp atlamak tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir.
• Kan akışı hızlanır ve kalbe daha çok kan pompalanır.
• Stres seviyesini azaltır ve rahatlamaya yardımcı olur.
Daha birçok faydası olan bu egzersiz için bir atlama ipine ve geniş bir alana ihtiyacınız var. Başlamak için ipin boyunu kendinize göre ayarlayın. Dirsekler sabit olacak şekilde çevirmeyi bilekten yapın ve parmak uçlarınızda zıplayın. İşte bu kadar⭐30 saniye atlayıp 30 saniye dinlenerek seviyenize göre setleri artırabilirsiniz.

Diz Çekme
Sandalyede bağdaş kurmadan oturamayanlardan mısınız? Ayağa kalkmanız gerekirken dizleri titreyenlerden? Hadi gelin ayakta durmanızı kolaylaştıracak bir hareketimize geçelim 🙂
Bu egzersiz için bir mata, kaymayan bir yüzeye ihtiyacınız var. Matın üzerine bel boşluğunuzu kapatacak şekilde sırtüstü uzanın. İki dizinizi karnınıza doğru çekip 5 saniye bekleyerek geri uzatın. Karın kaslarını daha çok çalıştırmak için boynunuzu kaldırarak da yapabilirsiniz.

Plank
Denge ve duruşu iyileştirmesi ile bilinen plank hareketi düzenli olarak yapıldığında sırt ağrısını hafifletir ve sırtınızı güçlendirir. Esneklik kazandırır.
Yüz üstü uzanın ve avuç içleriniz ile ayak parmak uçlarınız üzerinde gövdenizi yukarıya doğru kaldırın, karın ve kalça kaslarınızı sıkın. Sırt, boyun ve kalçanızın aynı doğrultuda olması hareketi doğru yaptığınızın belirtisidir. Boyun bölgesine ekstra yük binmesini önlemek için yere bakmayı deneyin. Belirli bir süre bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Başlangıç olarak 10 ya da 15 saniyelik 3 set halinde hareketi yapabilirsiniz.

Kedi Esnemesi
Bu hareket omurgayı ısıtmak için uygulanan harika bir egzersizdir ve aynı zamanda sırt, boyun ve omuzların esnekliği üzerinde oldukça etkilidir.
Ellerinizin ve dizlerinizin üstüne çökün.
Sırtınızı yavaşça kamburlaştırın, karnınızı yere doğru indirin ve başınızı kaldırın. Birkaç saniye bekleyin.
Sırtınızı bir kedi gibi yavaşça yukarı kaldırın. Hareketi 10 kez tekrarlayın. Günün yükünü atmaya bu egzersizler yetmese de, dinlenmenizi bile engelleyen omuz ve bel ağrınız devam ediyorsa son iki hareketimiz kurtarıcınız olabilir 🙂

Kobra Esnemesi
Kobra egzersizinde matın üzerinde midenize kadar yüzüstü uzanın. Midenizden yukarısı yani göğsünüze geldiğinizde vücut yukarıda olsun. Kollar ise dirseklerden kırık ve ensede birleşmiş olsun. Midenizi yerden kaldıracak kadar geriye esneyip, tekrar midenizi yere değdirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise dirseklerinizi yanda tutup yüzünüze doğru kırılmamalarını sağlamak. Bu hareketi 20 kez tekrar edin.

Bel-Omuz Esnetme
Bu hareket için önce sağ kolunuzu havaya kaldırın ve sol kolunuz aşağıda olsun. Sağ kolunuzla sol tarafınıza esneyebildiğiniz kadar esneyin, 5 saniye durun ve aynı pozisyona geri dönün. Bu hareketi 10 kez iki kol için de tekrar edin. Gevşediğinizi hissedeceksiniz.