Sporcular İçin Evdelik Tarifler: Protein Pankek Yapımı

Dilanur Demir

Salgının başlamasıyla birikte hayatımızda iyi kötü pek çok gelişme yaşandı. Şüphesiz bunlardan en iyisi hanelerimizde pek çok mutfak gurusunun türemesi oldu. Bilhassa hanımlar birden bire evlerinin ekmekçibaşısı oluverdiler. Çörek otlu, peynirli, susamlı pek çok çeşit ekmek onlardan sorulur oldu. Ev ahalisi bu durumdan gayet memnundu. Mahalle bakkalından ya da fırınlardan aldığımız ekmekler yerini el yapımı 180 derece ağır ağır pişen, dumanı üstünde buram buram kokan ev ekmeklerine bıraktı. Bu tatlı çabalar bizi bir nebze salgının kasvetli havasından uzaklaştırıp rahatlattı. Hatta adeta terapi gibi geldi. Mutfağa adımını atmayan gençler kurabiye, pasta, börek yaptılar. Yalnız salata yapmakta mahir olan babalar mutfakta aktif bir şekilde eşleriyle ekmek pişirdi, yemek yaptı. Hiç denenmeyen tarifler denendi. Böylelikle malum sona da davetiye çıkarılmış oldu. Salgınla birlikte günbegün kurduğumuz sofralar ve öğünlerimiz de arttı. Çünkü birbirinden lezzetli yapılan bu hamur işlerinin bir şekilde tüketilmesi gerekiyordu. Mutfakta pişen tüm güzel yiyecekler, bu süre zarfında ev ahalisince afiyetle yendi. Haliyle kilolar alındı. Vaziyet içinden çıkılamaz bir hal alınca spor yapmaya yöneldik. Eve kapandığımız günlerde internet üzerinden pek çok egzersiz videosu izleyip kendi imkanlarımızla aldığımız fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmaya çalıştık. Dışarı çıkabildiğimiz nadir günlerde maskelerimizle yürüyüş yaptık. Şimdilerde virüs ve salgın etkisini iyice yitiriyor ancak biz spor yapmaya, yürüyüşe ve formumuzu korumaya devam edeceğiz. Gelin şimdi hep birlikte evde 5 dakikada az malzemeyle yapabileceğimiz; hem lezzetli hem hafif, sağlıklı ve protein dolu, tok tutacak tarifimize bakalım. Lezzet garantili bu tarifimiz tüm sporcular için.

TARİF

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemelere bakalım:
20 gr yulaf
1 küçük boy muz
1 yumurta
50 ml yağsız süt
2 kare bitter çikolata
İsteğe göre; Hindistan cevizi, tarçın ve kakao
(Daha çok pankek HAZIRLAYABİLMEK için malzemelerin miktarını bir ölçek daha artırabilirsiniz.)
Şimdi Tarifin Yapılışına Geçelim
Fark ettiğiniz üzere tarifimizde şeker yer almıyor. Bu tarifimizde şekerimizi muz ve 2 kare bitter çikolatadan karşılayacağız. Blendırın içine öncelikle 1 yumurta ve 50 ml yağsız sütümüzü koyalım ve karıştıralım. Ardından muzumuzu soyup ikiye bölelim ve bu karışımın içine koyalım. 20 gr yulaf, 2 kare bitter çikolata, hindistan cevizi, tarçın ve kakaomuzu da ekleyip tekrar blendırdan geçirelim. Gördüğünüz gibi tarifimizde un ve yağ da bulunmuyor. Bu yüzden kendisi oldukça sağlıklı ve kilo aldırmayacak bir atıştırmalık oluyor. Şimdi sıra pişirme aşamasında. Öncelikle pankeklerin pişirme esnasında tavaya yapışmaması için harlı ateşte tavamızı ısıtalım. Tavamız ısındıktan sonra ocağı kısık ateşe getirelim ve krep kıvamını alan karıştırma kabındaki pankek harcımızı küçük bir kepçe yardımıyla tavamıza dökelim. Üst yüzey göz göz olup kabarınca ahşap bir spatula yardımıyla pankeklerimizi çevirelim. Arzu ettiğimiz renk pankek yüzeyinin kestane balı renginde olması. Bu yüzden pankeklerimiz bal rengi olana kadar sabırla bekleyelim, başından bir yere ayrılmayalım. Pankek pişirmek ciddiyet ister. Pankeklerimizi yakıp midemizi üzmek istemeyiz. Daha sonra bal rengi olan pankeklerimizi yayvan bir tabağa dizip soğumasını bekleyelim. Pişen pankekleri hemen üst üste koymayalım ki pankeklerimiz terleme yapıp nemlenmesin. Bu yüzden ilk aşamada yayvan tabağımıza teker teker dizelim. Soğuma işlemi bittikten sonra üst üste dilediğimiz gibi sıralayabiliriz. Tarifin püf noktası ise hazırladığımız yiyeceğin sevgiyle pişmesi. Tarifi denerken bütün sevginizi veriniz. Piştikten sonra da ev ahalisiyle paylaşınız. Elinizin lezzetini tarife dahil etmeyi unutmayınız.
Yiyeceğimiz esnada bir bardak yağsız sütü yanına katık edederek afiyetle yiyelim. Tarifimizi deneyen herkese şimdiden afiyet olsun.