ZINEDINE ZIDANE

Zinedine Zidane, 23 Haziran 1972 tarihinde, 1960’larda Cezayir’den Fransa’nın Marsilya kentindeki küçük La Cestellano kasabasına gelen Müslüman göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Zidane’ın ailesi çok sıkıntı çekti. Babası Smail Zidane ilk yıllar bir ambarcıda çalıştı. Zidane ise her çocuk gibi futbol topunun büyüsüne çabuk kapıldı. O da birçok çocuk gibi yoksul evlerinin lambalarını sıkça kırardı. Futbola ise La Cestellano yakınlarındaki Saint-Henri mahalle kulübünde başladı. 10 yaşından 14’üne kadar Sport Olympiques de Septemes’te oynadı. 1986’da Alain Lepeu’nün antrenörlüğünü yaptığı takımda büyükler kategorisinde yer aldı. Yıl sonunda üç gün için denemelere çağrıldı ve orada keşfedildi. Onu fark eden Cannes’ın menajeri Jean Varraud’tu. Ancak annesi Malika Zidane, evden ayrılmasına karşı çıktı. Çünkü ona göre henüz kendi kendini idare edecek yaşta değildi. Cannes yöneticileri daha sonra onu bir ailenin yanına yerleştireceklerini söyledi. Aileyle tanıştıktan sonra da Zinedine’in gitmesine izin verdi. Babası Smail onu “Sen göçmensin, herkesten iki kat daha fazla çalışmak zorundasın ve yılgınlığa düşmemelisin.” diyerek hayatın kucağına atmıştı. İşte o günden sonra genç oyuncu başarı merdivenlerini hızlı adımlarla tırmanmaya başladı.

Zidane, futbol hayatı boyunca her zaman politikanın içine çekilmeye çalışıldı. O her fırsatta göçmen olmaktan utanmadığını, aksine bununla gurur duyduğunu dile getirdi. “Bu sayede sert olmayı, sağlam bir karaktere sahip olmayı öğrendim, ailem bana bunları öğretti. Köklerimle gurur duyuyorum.”

Kariyeri, futbol yeteneği, saha içindeki liderliği, saha dışında taraftara jestleri ile dünyanın sayılı futbolcuları arasına giren Zidane’ın bir Alman televizyonuna verdiği demeç ise oldukça manidardı: “Başarım Müslüman olmamda gizli.” Dünyanın en çok kazanan oyuncusu lüksten ve skandallardan uzak bir hayat sürüyor. Ve çok iyi bir aile babası olarak gelecek nesillere örnek oluyor.

“Sen göçmensin, herkesten iki kat daha fazla çalışmak zorundasın ve yılgınlığa düşmemelisin.”

Millî Takım Formasıyla Yer Aldığı
Maç sayısı: 138
Attığı gol sayısı: 35

Profesyonel Kariyerinde Yer Aldığı
Maç sayısı: 506
Attığı gol sayısı: 95

1972
23 Haziran’da Marsilya’da dünyaya geldi.

1982
Saint-Henri isimli mahalle kulübünde oynamaya başladı.

1986
Ülkesinin önemli kulüplerinden Cannes’ın altyapısına geçti.

1989
İlk profesyonel sözleşmesini Cannes ile imzaladı.

1991
Fransa Ligi’ndeki ilk golünü attı.

1992
Ülkesinin köklü kulüplerinden Bordeaux’a transfer oldu.

1994
Véronique Zidane ile evlendi.

1996
Dünya devlerinden İtalyan kulübü Juventus ile anlaştı.

1998
FIFA tarafından yılın oyuncusu seçildi.

1998
Fransa Millî Takımı ile FIFA Dünya Kupası’nı kazandı.

2000
Zidane ve arkadaşları Avrupa Şampiyonası’nda kupayı ülkelerine götürdü.

2001
77 milyon Euro karşılığında dünyanın bir başka dev kulübü Real Madrid’e transfer oldu.

2002
Real Madrid ile UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kazandı.
Dünya Kupası, Zidane’ın sakatlık dönemine rastladı.

2004
Millî takımı bıraktığını açıkladı.

2005
3 Ağustos’ta takıma döndü.

2006
Oyuncu kariyerini sonlandırdı.

2016
Efsanesi olduğu Real Madrid’in A Takımı’nın başına geçti.