Bu Oyunu Seviyorum

Basketbol, beşer kişilik iki takımın karşı karşıya geldiği ve potadaki çemberden topu geçirerek sayı kazandıkları oyundur. Yüksek rekabet içeren bu oyunun en önemli özelliği salonlarda ve açık sahalarda oynanılabilmesidir. Her birimizin bu oyundan bahsederken kullandığı basketbol kelimesi İngilizce’den dilimize geçmiş olup aslında ‘basket-ball’ yani Türkçe’de ‘’sepet-topu’’ anlamına gelir.

Bedenin, kişiliğin ve zekanın gelişimi!
Basketbol oynamaktan keyif almak; bedeni aktif ve dinç tutmanın yanı sıra genç bir gruba ait olma ve o grupla dayanışma halinde bir yarışı sürdürme gibi sosyal işlevleri de yerine getirmeyi sağlar. Temel manada bir spor ile meşgul olmak; toplumla uyum sağlamış ve bütünleşmiş kişilikler oluşturur. Bir çocuk sporun yapısını öğrendikten sonra diğer oyunculara yanıt vermeye başlar. Çocuğun kuralları anlayarak yanıt vermesi, toplumsal normları anlaması ile eş değerdedir. Başka bir deyişle; bugün sporun kurallarını öğrenerek uygulayan çocuk, yarın toplum ve hukuk kurallarını benimsemeye ve uygulamaya aday bir yetişkindir.
Çocuklar için ‘’eğlenmek’’ ilk sırada gelir. Basketbol oynarken eğlenceli vakit geçiren çocuğun, spora katılım motivasyonu da artar. Basketbol özellikle, ergenlikte artan beden enerjisinin en uygun biçimde yönlendirileceği spordur. Çocuk basketbol oynadığı ve düşündüğü süre zarfında zararlı birtakım alışkanlıkları edinmekten uzak durur.
Basketbolun çok zevkli bir spor olması, kişisel katkı ve gelişime geniş ölçüde olanak tanıması çocukları mutlu ederken onlara bağımsızlık duygusunu da verir. Bu ortamda vücut bir yandan güçlenirken diğer yandan çocuğun kişiliğinde ve zekasında da güçlenme olur. Sosyal gruplar arasındaki mesafeler azalır. Çocukların ilk toplumsal tecrübelerini yaşayacakları yeni gruplar doğar.

1995 yılında Makedonya’da dünyaya gelen Cedi Osman’ın babası Türk, annesi Boşnak’tır. 204 cm boyunda olan basketbol oyuncusu, forvet mevkisinde olmak üzere 1 ve 2 numara olarak da oynayabilmektedir. Türk millî takımıyla önemli başarılara imza atarak “Cumhurbaşkanlığı Kupası” ve “Türkiye Kupası” sahibi olmuştur ve 2014 yılında basketbol süper ligi “En Yetenekli Genç Oyuncu” ödülüne lâyık görülmüştür. Şu anda da 2017 sezonunda gittiği Amerikan Basketbol Ligi NBA’de forma giymektedir.