Cep Telefonlarını Şenlendiriyor! Apex Legends

Özgür Çetin

Apex Legends bilgisayardan sonra cep telefonlarına da geldi. Apex Legends Mobile sürümü oyunculara bazı yenilikler de getiriyor.
Son yılların popüler trendi Battle Royale olarak adlandırılan oyunlar. Belli bir harita üzerinde takımlar hâlinde veya bireysel olarak mücadele edilen oyunlar bu kategoriye giriyor. Battle Royale oyunların bir kısmı aynı zamanda mobil platformlarda da oynanabiliyor. Dünya çapında milyonlarca kişinin oynadığı bu oyunlardan biri olan Apex Legends uzun bir süreden sonra mobil platforma da geldi.
Geliştirici firmanın bir diğer oyunu olan ve son sürümü 2016 yılında çıkan Titanfall evresinde geçen Apex Legends Mobile cep telefonları için özel olarak geliştirilen bir sürüm. Oyun mobile özel olarak geliştirilse de oynanış ve hikâye olarak genel anlamda PC sürümüne çok benzeyen özellikler sunuyor. Mobilde de üç kişilik bir takımla uçaktan atlıyor ve sürekli daralan bir haritada hayatta kalmaya çalışan ekip olarak mücadele ediyoruz.
Apex Legends Mobile sadece Battle Royale oyun kategorisini içermiyor. Farklı oyun modları da bulunuyor. Mobil sürüme özel bazı karakterleri de bulunan oyunu gerçek para harcamadan da oynayabiliyorsunuz. Grafik anlamında baktığımızda ise oyunun rakiplerine göre çok daha iyi grafik kalitesi sunduğunu söyleyebiliriz. Ses kalitesi de rakiplerine göre çok daha iyi.
Çok hareketli ve hızlı bir oyun Apex Legends Mobile’e alışması biraz zaman gerektiriyor. Bu hıza alıştıktan sonra oyun daha eğlenceli bir hâle geliyor.
Mobile sürümün normal sürümden bir diğer farkı ise PC sürümünde 21 olan karakter sayısının mobil sürümde 11 olması. Karakterler farklı özelliklere sahip olduğu için sürekli aynı oyunu oynamıyorsunuz. Bu da oyunu eğlenceli hâle getiren özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Oyun rakiplerinden farklı olarak daha fazla sistem kaynağı istiyor. Yani ortalama ya da ortalamanın biraz üzerinde bir telefon ya da tablette bu oyunu oynamanız gerekiyor.
Oyunun belki de en önemli artısı tamamen ücretsiz ve reklamsız olması. Bugünlerde para yatırmadan oynanabilecek çok fazla Battle Royale oyunu kalmadığı düşünüldüğünde Apex Legends Mobile’ın bu özelliğinin biraz öne çıktığını görüyoruz.
Hızlı ve aksiyonlu bir mobil oyun arayanların beklentilerini karşılayan Apex Legends, ortalama bir telefonda Normal ayarlarda çok rahat bir şekilde çalışabiliyor. Daha yüksek grafik kalitesinde oyun oynamak istiyorsanız telefonunuzun üst düzey amiral gemisi modellere yakın bir ürün olması gerekiyor. Yine de “Normal” grafik ayarlarında bile detayların iyi olduğu ve uzaktaki düşmanları rahatlıkla ayırt edebildiğinizi belirtelim. Bu anlamda oyun optimum bir performans sunuyor.
Özellikle Titanfall tutkunlarının seveceği bir oyun olan Apex Legends Mobile, telefon üzerinden oyun oynamayı sevenlere yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
Hem IOS hem Android sürümü bulunan oyun günümüz orta seviye telefonlarında 20-40 fps aralığında bir değerle oynanabiliyor. Daha iyi telefonlarda elbette bu rakamın yükselmesi de mümkün. Piyasaya sürüldükten bir hafta sonra en hızlı indirilen oyunlar listesine girmeye başaran bu oyunun özellikle mobil cihazlarda oyun oynamayı sevenler tarafından ilgiliyle karşılandığı görülüyor.
Oyunda aşağıdaki karakterler bulunuyor:

Lifeline
Bangalore
Mirage
Wraith
Bloodhound
Gibraltar
Caustic
Pathfinder
Fare
Loba
Octane

Elbette bu karakter sayısı yazının hazırlandığı tarihteki değeri gösteriyor. İlerleyen dönemlerde bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Eğlenceli mobil ve aynı zamanda ücretsiz bir oyun arıyorsanız Apex Legends Mobile tam size göre bir oyun olmuş. Anlatması benden; indirmesi, oynaması, deneyimlemesi sizden.