Dünyadan Ne Haber?

Dünyanın Retinasını “Çalan” Coin: Worldcoin

Bir proje olarak 2021 yılında duyurulan Worldcoin sonuna kullanıma açıldı. OpenAI şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman’ın sahibi olduğu Worldcoin’i diğerlerinden ayıran bir detay var. Göz taramasıyla kayıt olan herkese düzenli ve karşılıksız gelir sunmayı vaat ediyor. Hatta ilk kaydını göz taramasıyla yaptıranlara 25 WLD (Worldcoin) hediye ediyorlar. İşin ilginç tarafı milyonlarca insan 25 WLD için retinasını tarattırmış durumda ve talep günden güne artıyor. Tıpkı parmak izi gibi kişiye özel olan retinaların çok daha pahalı olması gerektiğine inanıyoruz…

Deniz Manzaralı Yapay Kuş Yuvaları

Red 7 Marine, Britanya sularında dünyanın ilk su üstü yapay kuş yuvası projesini başlattı. Deniz içinden tek bir direkle yükselen ve her biri 500 kuşu ağırlayacak kapasitede olan yuvalar yeni konuklarını ağırlamaya başladı. Projenin üretilme gerekçesi ise kuşların göç güzergahı üzerine yapılan ve doğal dengeleri bozan su üstü rüzgar enerji türbinleri olarak gösteriliyor. Yani yine kendi yıktığımız doğal dengeyi kendi yaptığımız yapay projelerle toparlamaya çalışıyoruz. Tabii, yerseniz…

Telefondan Teleskopa Teknoloji Köprüsü: Hestia

Fransız girişim şirketi Vaonis tarafından üretilen “Hestia” isimli teleskop akıllı telefonlara entegre edilerek tam 25 kat yakınlaştırma imkânı sunuyor. Geleneksel teleskopların aksine bir projektör gibi tasarlanan Hestia, gökyüzünü gözlemlemek isteyen amatörler için oldukça pratik seçeneklerden biri. Güncel fiyatı 189 dolar olan bu ürün, profesyonel teleskop kalitesinde gözlem sağlıyor desek abartmış olmayız.

Uydu Savaşları – Bölüm 1

Amazon, uzaydan yeryüzüne internet dağıtmak için hayata geçirdiği “Project Kuiper” için önümüzdeki birkaç yılda göğe 80 uydu fırlatmayı planlıyor. Proje tamamlandığında toplamda 3.236 uydudan oluşan bir ağ ile kullanıcılara hizmet verecek. Elon Musk’ın Starlink projesi zaten dünyamızı çevrelemişken bir de Amazon çıktı. Yakında dünyayı çevreleyen uydular yüzünden güneş ışığını bile göremeyeceğiz herhâlde.

Metaverse’ün Yeni Mirasçısı Yapay Zekâ

Yatırım bankası Goldman Sachs’ın yayınladığı son rapora göre yapay zekâ yatırımlarının 2025’te 200 milyar doları aşması bekleniyor. Aynı kurum metaverse furyasında yatırımların 8 trilyon dolara ulaşacağını iddia etmişti. Geldiğimiz noktaya bakınca metaverse arsası toplayanlar sinek avlıyor. O yüzden yapay zekâ sektörüne yatırım yaparken de temkinli olsanız iyi olur.

46.000 Yıl Sonra Hayata – Dönen Solucan

Sibirya’nın kuzeyindeki Kolima (Kolyma) Nehri’nde donmuş şekilde bulunan bir yuvarlak solucan, tam 46.000 yıl sonra tekrar hayata döndürüldü. Neanderthal döneminde yaşadığı belirlenen bu solucanın uyandıktan sonra karşılaştığı dünyayı nasıl karşıladığını öğrenmek isterdik.