Dünyadan Ne Haber?

VR Gözlük Yarışı İyice Kızıştı

Apple, 7 yıldır üstünde çalıştığı VR gözlüğünü sonunda tanıttı. “Vision Pro” adlı bu gözlük EyeSight özelliği sayesinde kullanıcısına istediği zaman (sanal evren içine hapsolmadan) bulunduğu fizikî ortamı da görebilme fırsatı sunuyor. Vision Pro, Apple’ın 2014’ten bu yana tanıttığı ilk yeni ürün oldu. İlginçtir ki Apple’ın hiçbir yöneticisi yeni cihazla birlikte kamera karşısına geçmediler. Özledik be Jobs reis…

Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp vs) metaverse ve sanal gerçeklik alanındaki iddiasını koruduğunu hatırlatmak adına sonbaharda piyasaya sürmeye hazırlandığı Meta Quest 3’in reklamını paylaştı. Yüzde 40 daha hafif, daha konforlu, daha net vurgusuyla tanıtılan Meta Quest 3, bakalım Apple Vision Pro ile yarışabilecek mi.

Hazır VR gözlüklerden bahsetmişken bu alandaki çarpıcı bir yenilikten de bahsedelim. Çin’de BeiHang Üniversitesi “koku” üretebilen bir sanal gerçeklik (VR) deneyimi geliştirdi. Başlık içine yerleştirilmiş farklı esanslara sahip parafin tabletleri ihtiyaç duyulan karışımla eriyerek istenen kokuyu size ulaştırabiliyor. Yani VR gözlükle çiçek bahçesinde gezerken o kokuyu da hissedebiliyoruz.

Yapay Zekâ Dur Durak Bilmiyor

ABD / Arizona Üniversitesi’nin yürüttüğü bir deneyde 2 bin 472 katılımcıya hastalıkları için (insan) hekim ile yapay zekâ arasında seçim yapmaları istendi. Deneklerin yüzde 52’si tercihini insandan yana kullandı. Ancak görüşme sonrası yapılan anketlerde yapay zekâ ile görüşenlerin daha yüksek memnuniyete sahip olduğu gözlendi. Yapay zekâ henüz emekleme aşamasındayken onu tercih edenlerin oranı %48 ise, koşmaya başladığında bu yüzde kim bilir ne kadar artacak…

Bjorn Karmann adlı bir geliştirici “lensi olmayan kamera” üretti. Yapay zekâ destekli bir GPS altyapısı kullanan “Paragraphica” isimli cihaz, fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığınız anda bulunduğunuz noktanın koordinatlarındaki zaman, hava durumu ve mevsim gibi güncel verilerle o noktada daha önceden çekilip internete yüklenmiş fotoğrafların kompozisyonuyla anlık bir görsel üretiyor. Üstelik ücretsiz deneyebilirsiniz.

Hiç Konuşulmayan Hayatî Detay

Bazen hayranlıkla bazen de korkuyla takip ettiğimiz yapay zekâ sektörünün hiç bahsedilmeyen karanlık bir tarafı bulunuyor. Adını bildiğimiz yüzlercesinin dışında hiç bilmediğimiz yüz binlerce yapay zekâ, çalışabilmek için olağanüstü bir enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu enerjinin üretilmesi için bir hayli yüklü karbon maliyeti söz konusu. Popülerliği nedeniyle kimsenin söz etmediği bu detay belki de geleceğimizde telafisi olmayan bir yara açacak.

Uzaydan Güneş Paneliyle Enerji Çekmek Mümkün Mü?

CalTech’in (California Institute of Technology) yürüttüğü “The Space Solar Power Project” Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştirdiği Güneş paneliyle topladığı enerjiyi yeryüzüne yansıtmayı başardı. 39 uzay seferiyle taşınacak ve tamamlandığında 9 kilometrekarelik bir yüzey oluşturacak yapı, 24 saat Güneş’ten faydalanacak.

El Konsolu Sayısı Artıyor

Sony, PlayStation 5 oyunlarını oynatabilecek 8 inç ekranlı “Project Q” kodlu bir mobil cihaz üzerinde çalışıyor. SteamDeck ve Nintendo Swicth kulvarında bir rakip daha. Her şeyin daha küçük, daha pratik ve daha portatif güncellendiği günümüz teknolojisinde PlayStation’un bu hamlesini daha önce PSP ile bir dönem yaşamıştık ama bakalım bu sefer kalıcı olabilecek mi?…