O Bir Japon Efsanesi: Nissan Skyline GT-R

Otomobil tarihinin efsanelerinden biri olan Nissan Skyline GT-R, alsında Nissan Skyline serisine dayanan bir Japon spor otomobilidir. İlk “Skyline GT-R” otomobillerinin ataları, 1969 ve 1972 yılları arasında KPGC10 model kodu altında üretildi ve Japonya Binek Otomobil Şampiyonası’nda başarılı oldu.

Bu modeli, 1973’te KPGC110 model kodu altında kısa bir üretim süresi izledi. GT-R adı, 1989’da BNR32 (“R32”) Skyline GT-R olarak yeniden canlandırıldı. R32 GT-R’nin Group A özellikli versiyonları, Japonya Binek Otomobil Şampiyonası’nı dört yıl üst üste kazandı. R32 GT-R, Jim Richards’ın 1991’de şampiyonluğu kazanması ve Mark Skaife’in 1992’de aynısını yapmasıyla Avustralya Tur Otomobil Şampiyonası’nda da başarılı oldu. R32 GT-R’nin teknolojisi ve performansı, Wheels dergisinin Temmuz 1989 sayısında GT-R’yi “Godzilla” olarak adlandırılmasına neden oldu.

Otomotiv yayınları tarafından yapılan testlerde, R34 GT-R’lar, 0’dan 100 km/s hıza 4.4 saniyede çıkarak bir çeyrek mil (402 metre) mesafeyi 12.2 saniyede geçmeyi başardı. Skyline GT-R, Nissan performansının en üst seviyede modeli hâline geldi ve ATTESA E-TS tüm tekerlekten çekiş sistemi ve Super-HICAS dört tekerlekli yönlendirme dâhil olmak üzere birçok gelişmiş teknolojiyi kullandı. Skyline GT-R’nin üretimi Ağustos 2002’de sona erdi.

Nissan GT-R R34 modeli ise 1999 ve 2002 yılları arasında üretildi. Bu modeli efsane yapan Fast and Furious filminde Paul Walker’ın kullanması oldu. Sadece filmlerde değil aynı zamanda Forza Horizon gibi oyunlarda da karşımıza çıkan bu efsane aracın 2017 yılında GT-R Nismo isimli kod adı Godzilla olan bir sürümü daha çıktı. Ancak bu eski GT-R ruhunu taşımayan ve tamamen farklı bir platformda üretilen bir model oldu. Bu araçta 3.8 litre V6 bir motor yer alıyordu. Aracım beygir gücü ise 600 idi ve 650 Nm tork üretiyordu.

Tasarımıyla, performansıyla, özellikleriyle ve hissettirdikleriyle Skyline; nesiller boyu devam edecek bir otomobil sevdasının en büyük temsillerinden biri. Yolu otomobil dünyasının kıyısından, köşesinden geçmiş her insanın eninde sonunda denk geleceği arabadır Skyline. Gerçek otomobil gurmeleri çok iyi bilir ki eğer istediğin her aracı koyabildiğin bir garaj olacaksa bu garajın tam merkezinde Nissan Skyline bulunur. Konu tartışmaya kapalı, yarışlara açıktır. Tekerinize taş değmesin. 🙂

Özgür ÇETİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir