Ürün İnceleme 12

Uygun fiyatlı elektrikli Dacia Spring Türkiye’de!

Yüzde 100 elektrikli otomobil olan Dacia Spring Türkiye’de satışa sunuluyor. Bu otomobil markanın Sandero modeli üzerinde geliştirilmiş. Çin’de üretildiği için daha yüksek bir oranda vergi alınan otomobilde 65 beygir 44 kW. gücünde bir motor, 27.4 kW. kapasitesinde bir batarya ve 220 km. menzil bulunuyor.

100 km.’de 14.5 kWh. enerji tüketen Dacia Spring, 6.6 kW. AC, 35 kW. da DC şarj desteğine sahip. Otomobil beş kişilik gibi görünse de arka taraftaki yaşam alanı 2 kişiyle daha eğlenceli bir deneyim sunuyor.

Bu otomobilin özellikle şehir içi kullanımı için tasarlandığını da belirtmek gerekir. Zira 220 km. menzil şehir dışında biraz daha düşeceği için yeterli olmayacaktır. Küçük, kompakt ve kullanışlı bir yüzde 100 elektrikli bir otomobil arayanlara hitap eden Dacia Spring, Türkiye pazarında 875 bin TL’lik fiyat etiketi ile satılıyor.

Asus Rog Ally

El konsolu pazarına yeni giriş yapan bir ürün olan Asus Rog Ally, sektöre yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. Taşınabilir oyun konsolu dendiğinde akla ilk gelen ürün Nintendo Switch. Eğlenceli oyunları ile tanınan bu markanın rakibi olan ürünler ise PSP, PSP Vita ve Steam Deck sayılabilir. Şimdi bu kategoriye yeni bir rakip ekleniyor: Asus Rog Ally.

Windows işletim sistemli bir el konsolu olan Asus Rog Ally, 16 GB RAM, 256 ya da 512 GB SSD, 608 gram ağırlık, 7 inç 1080p dokunmatik ekran ve AMD Ryzen Z1 işlemci gibi özelliklere sahip.

Windows destekli oyunları oynatabilen bu minik oyun konsolu, 2 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Ürün ilginç fakat 28 bin TL civarındaki fiyatı ile herkese hitap etmediği bir gerçek. Ayrıca oyunlara da ek ödeme yapmanız gerektiği de bir gerçek. Avantajlı tarafı ise Windows oyunlarının birçoğunda kullanılabiliyor olması. Yani hâli hazırda satın aldığınız oyunları bu minik konsolda oynayabiliyorsunuz.

Apple Vision Pro: Sanal gözlüğe Apple dokunuşu

Apple Vision Pro markanın uzun zamandır beklenen sanal gerçeklik gözlüğü olarak tarihteki yerini aldı. Peki bu kadar başarısız örnek varken Apple bu ürünle başarılı olabilir mi?

Apple’ın Vision Pro gözlüğü de AR kategorisinde bir çözüm. Yani dış dünyayı da bu gözlükle görmeniz mümkün. Gözlüğün üzerinde pul büyüklüğünde 23 MP çözünürlüklü iki adet OLED ekran bulunuyor. Apple’ın M2 işlemcisini kullanan gözlük bilgisayar kullanımından film izlemeye kadar birçok alanda kullanılacak. Hazırlanan tanıtım videolarında gözlüğün ne kadar kabiliyetli olduğu da gösteriliyor.

Apple Vision Pro henüz geliştirme aşamasında olan bir gözlük ve önümüzdeki yıldan itibaren 3499 dolar fiyat etiketi ile satılmaya başlanacak. Bu arada gözlüğün ilk etapta geliştiriciler için kullanılabileceğini belirteyim. Yıllar önce Google da Google Glass adını verdiği çok daha basit bir ürünle benzer bir maceraya atılmıştı. O ürün de sadece geliştiriciler için kullanıma sunuldu ve hiçbir zaman nihai tüketiciye satılan bir gözlük olmadı, olamadı.

Apple dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olduğu için Vision Pro çok konuşulacak ve önümüzdeki birkaç yıl kamuoyunu meşgul edecek bir ürün olacaktır. Günün sonunda bu cihazın büyük kitleleri harekete geçirecek ve geleceğe damgasını vuracak bir ürün olabileceğini düşünmüyorum. Belki küçük bir ihtimal farklı cihazların doğmasına yol açabilir.