Muhammed Salah

Muhammed Salah (Mohamed Salah Hamid Gali), 1992 yılında Mısır Basyun’da dünyaya geldi. Orta halli Müslüman bir ailede doğmuştu. Ailesi onun okumasını, vatanına ve milletine hayırlı bir insan olmasını istiyordu ancak o 7-8 yaşlarında başlayan futbol sevgisini büyük bir kariyere dönüştürme düşüncesindeydi. Sokakta futbol oynarken hâlen en yakın arkadaşı olan bir arkadaşı “Bir gün büyük bir futbolcu olacaksın.” demişti. İlk imzasını attığında 14 yaşındaydı. Okul ile kulübü bir arada yürütmek onun için çok zor oluyordu. Kulüp ile ev arası uzun süren yolculuğu ve antrenmanları neredeyse tüm gününü alıyordu. Antrenmanlara katılmak için okulu bırakmaya karar verdiğinde; okul müdürü antrenmanlarına göre okul saatlerini ayarlayabileceklerini söyledi ve o yetenekli çocuğu yalnız bırakmadı. Hatta futbol ile ilgilenirken ek iş yapıp para kazanıyordu. Öyle ki evlerine giren hırsıza maddi anlamda yardımda bulunup onun iş sahibi olmasına da ön ayak olacak kadar farklı bir gençti Salah. Bu davranışını da şöyle anlatmıştı: “Herkesin daha iyi bir şansa sahip olmasını istiyorum.”

Salah, parlak futbol kariyeri kadar dindar bir Müslüman olmasıyla da gündemde. Gol sevincini sahada yaptığı secdesiyle gösteren futbolcu, yaşamının her ânına tesir eden inancını tüm dünyaya gösteriyor. Ramazan ayı nedeniyle oruç tutuyor ve futbolun oruç tutmaya engel olacak kadar ağır bir “meslek” olmadığını söylüyor. Eşi Magi ve kızı Mekke ile mutlu bir hayatı var. Mütevazı, alçak gönüllü… Ülkesinde yaptırdığı okullara spor salonlarıyla da destek oluyor ve yetenekli çocuklara imkân sağlamayı çok önemsiyor.

Mısır’daki başkanlık seçimlerinde aday olmayan bir isme yani Salah’a bir buçuk milyonun üzerinde oy çıkması da ülkesinde ne kadar sevildiğinin bir kanıtı. Yalnızca Mısır’da değil, başta İngiltere olmak üzere Avrupa’da da çok seviliyor. Hatta bu sevgi öyle bir seviyedeki İngiliz taraftarlarından onun etkisiyle Müslüman olanlar bile var.

1992
15 Haziran’da Mısır’ın Basyun şehrinde dünyaya geldi.

2006
El Mokawloon takımıyla profesyonel sözleşme imzaladı.

2011
Mısır A Millî Takımı’nda ilk defa forma giydi.

2012
İsviçre ekibi FC Basel’e transfer oldu. İlk sezonunda takımıyla şampiyonluk yaşadı.

Afrika Futbol Federasyonu’nun verdiği ödüllerde Gelecek Vaat Eden Afrikalı Yetenek ödülünü kazandı.

2013
Ligin Altın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

2014
İngiliz profesyonel futbol kulübü olan Chelsea’ye transfer oldu.

2015
İtalyan takımı Fiorentina’ya kiralandı.

2016
İtalyan futbol takımı Roma, Salah’ı kadrosuna kattı.

2017
Premier League ekibi Liverpool’a transfer oldu.

2018
FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde gol kralı oldu.

2019
UEFA Süper Kupası kazandı.

Liverpool’da rekor üzerine rekor kıran Salah’a, İngilizler; telaffuzunda zorlandıkları Mohammed isminin kısaltarak “Mo Salah” diyor. Sloganları da şöyle: “Mo Salah la la la la! Senin için yeterince iyiyse, benim için de yeterince iyi. Birkaç gol daha atarsa Müslüman yapacak beni. Bir camide oturacağım, olmak istediğim yer orası!”

Antrenmanlara katılmak için okulu bırakmaya karar verdiğinde; okul müdürü antrenmanlarına göre okul saatlerini ayarlayabileceklerini söyledi ve o yetenekli çocuğu yalnız bırakmadı. Hatta futbol ile ilgilenirken ek iş yapıp para kazanıyordu.