“Mutfak hep hayallerimin bir parçasıydı” 2020 Masterchef Yarışmacısı Esra Tokelli

İlk mutfağa girdiğinizde kaç yaşındaydınız?
İlk mutfağa girdiğimde sekiz yaşındaydım. Biraz garip gelebilir ama ilk yaptığım yemek kapuska yemeğiydi. Şimdilerde neden kapuska yemeği diye soruyorum 🙂 O kadar mutfağa meraklıydım ki annem her mutfağa girdiğinde onun etrafında dolaşıyordum. Hep o ne yaparsa ona bakıyordum. Genç kızların gözündeki anne figürü bende bir kahraman olarak yer alıyordu. Annem ne yaptıysa onu yapmaya çalıştım ve ilk yemek olarak kapuska pişirdim. Şimdi bunu sorguluyorum sekiz yaşındayken bir makarna da yapabilirdim ya da bir yumurta pişirebilirdim. Bunun nedenini ben de çözemiyorum.


Sizi mutfağa iten en büyük motivasyon kaynağınız ne?
Bu motivasyon kaynağı içten gelen bir şey. Çok küçük yaştan beri hep mutfakta soluk almışım. Hatta bununla ilgili kötü bir anım var. Bir yaşındayken mutfakta tüp patlıyor, yanıyorum vesaire ama mutfaktan hiç vazgeçmedim, vazgeçemedim. Sekiz yaşında yine mutfağa girdim ve hala daha mutfaktayım. Bu çok içten gelen bir duygu bence.


Bazen “keşke başka bir alana yönelseydim” diye düşünüyor musunuz?
İnanın bana hiç aklım karışmadı. Yine dünyaya gelsem tekrar mutfakta olurum ama bu sefer biraz daha farklı olurdum. Çocukken bana ne olmak istiyorsun diye sorduklarında ben anne olacağım, ev hanımı olacağım diye cevap verirdim. Yani mutfak hep hayallerimin bir parçasıydı.

Dünya mutfaklarından favori mutfağınız nedir?
Bütün mutfaklar güzel ama benim favorim Türk mutfağı.


Öğrenmek istediğiniz hakim olmak istediğiniz bir mutfak var mı?
Bütün mutfaklardaki yemekleri yapabiliyorum. Hepsine hakimim, yapamadığım bir yemek yok, dünya mutfağı da dahil. Ne olursa olsun hep önceliğim Türk mutfağı oldu ve böyle de devam edecek çünkü Türk mutfağı çok geniş bir yelpaze, çok güzel bir yemek kültürüne sahip. Saraydan, Osmanlı’dan bu yana inanılmaz güzel ve hatta şimdi yeni yeni dünya mutfağında kullanılan ve yapılan yemekler Osmanlı mutfağında zaten yapılıp, kullanılıyormuş. Niye biz bu kadar kıymetli bir mutfağa sahipken başka bir mutfağa özenelim? Tabii ki dünya mutfağından da yemekleri yapalım ama bence Türk mutfağına sahip çıkalım.


Geleneksel tatlıcı mısınız modern mi? Cheesecake mi baklava mı?
Şunu söylemem gerek ki cheesecake çok güzel bir lezzet ama baklavanın yerini tabi ki tutamaz. Ben baklava derim. Baklavadan bir cheesecake yapabilir miyiz? Yaparız, neden olmasın ama favorim baklava.


Filtre Kahve mi, Türk kahvesi mi?
Filtre kahveyi de içiyorum. Kahveyi çok seven bir insanım. Günün uzun bir bölümünü kahve içerek geçiriyorum, kahve tüketiyorum. Güne Türk kahvesiyle başlıyorum. Türk kahvesi diğerlerine nazaran daha faydalı buna dayanarak Türk kahvesi diyeceğim ama diğer kahveleri de içmeyelim demiyorum.
Parantez içinde şunu da söylemek istiyorum; şu saatte kahve içersem uykum kaçacak diye bir şey yok bence. Sadece beynimizde canlandırdığımız bir şey. Biz bu senaryoyu canlandırıyoruz ve beynimiz uyguluyor. Yani ben çok fazla kahve içiyorum ve asla uykum kaçmıyor. Uyumak için yatıyorsam uyuyorum.


Menemen soğanlı mı olur, soğansız mı?
Bence soğanlı. Soğansız menemen yaparsak bu domatesli biberli yumurta oluyor. İşin içine soğan girdiği zaman gerçekten çok lezzetli menemen oluyor. Soğanın girip de lezzet vermediği hiçbir yemek yok. Bence soğanlı.


Bir kitap karakteri olmak isteseydiniz bu hangi kitap ve karakteri olurdu?
Jan Dark. Hayatım savaşmakla, mücadele etmekle geçtiği için kendimle çok bağdaştırdığım ve kendime en yakın bulduğum karakter.