Rota Bizden Hareket Senden: Kadıköy

AdımApp uygulamasını indirin, adımlar puana, puanlar sürpriz hediyelere dönüşsün.

01. Haydarpaşa Garı ve İskelesi

Kadıköy denildiğinde akla ilk gelen simgesel yapılardan biri olan Haydarpaşa Garı, vapurla Kadıköy’e geçerken görkemli mimarisiyle hemen dikkatinizi çekecek bir şaheser. 20. yüzyıl başlarında Alman mühendisler tarafından Berlin-Bağdat hattı olarak inşa edilen tarihî yapının dış süslemeleri ise Türkiye’nin ünlü mimarlarından biri olan Vedat Tek tarafından yapılmış.

Uzun yıllar boyunca tren seferlerine ev sahipliği yapan garın bazı bölümleri 2011 yılında çıkan büyük yangında zarar gördü. Hemen yanı başında bulunan Haydarpaşa İskelesi’nden en güzel deniz fotoğraflarını çekebileceğiniz Haydarpaşa Garı, Kadıköy rotasında ilk uğramanız gereken tarihî güzelliklerimizden biri.

02. Moda Sahili

Kadıköy’ün en çok konuşulan bölgelerinden biri olan Moda’nın ünlü sahili, tüm güzelliğiyle Marmara Denizi ve ada manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapmak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Deniz kıyısı boyunca eşlik edebileceğiniz yürüyüş parkuru ve bisiklet yollarının yanında kaliteli kafeleri ve restoranlarıyla özellikle yaz akşamlarının vazgeçilmezi olan sahilde her kültürden insanla karşılaşabilirsiniz.

Hafta sonları spor sevdalılarının da vazgeçilmezi olan Moda Sahili’nde ihtiyacınıza göre pek çok spor aleti ve yürüyüş parkuru bulmak mümkün. İster gün doğarken ister gün batarken harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu sahil, tüm zenginliğiyle sizi bekliyor olacak.

03. Fenerbahçe Parkı

Kadıköy’de Fenerbahçe Adası’nda yer alan Fenerbahçe Parkı, büyük bir yeşil alanı kapsayarak İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi manzaraları eşliğinde keyifli bir gün geçirebileceğiniz noktalardan biri. 1500’den fazla bitki türü, renk renk çiçekler, yürüyüş yolları, kafeler ve dinlenme alanlarıyla İstanbul gibi bir metropolde huzur bulabileceğiniz Fenerbahçe Parkı’nı dolaşırken ünlü sinema sanatçılarının heykellerini görebilir ve seyir teraslarından İstanbul manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

04. Süreyya Operası

Kadıköy’ün bir diğer simgesel yapısı Süreyya Operası, 1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından inşa ettirilmiş bir mimari şaheser olarak sizi karşılıyor. Uzun yıllar boyunca opera, tiyatro ve balo salonu olarak hizmet veren Süreyya Operası, aynı zamanda İstanbul Anadolu Yakası’nın ilk, Türkiye’nin ise 6. opera binası olmasıyla biliniyor.

Eşsiz mimarisi, duvarlarındaki resimleri, şık dekorasyonu, Art Deco mimari tarzıyla sanat ve kültür meraklılarının yanı sıra mimariye ilgi duyanların da dikkatini çekiyor. Günümüzde de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan 570 kişi kapasiteli Süreyya Operası’nda unutulmaz bir akşam geçirmek mümkün.

05. İstanbul Oyuncak Müzesi

Kadıköy’de hem çocukların hem de nostalji meraklılarının favori mekânı olan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze kadar uzanan binlerce oyuncağa ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın tarafından 2005 yılında açılan müzede antika oyuncaklar arasında zaman yolculuğuna çıkabilir ve müzenin düzenlediği etkinliklere katılabilirsiniz. Mağazasında sevenleri için benzersiz oyuncaklar satın alabileceğinizi de belirtelim.

06. Kadıköy Antikacılar Sokağı (Tellalzade Sokak)

Her iki tarafında sıralanmış dükkânlarıyla Kadıköy’ün en popüler alışveriş noktalarından biri hâline gelen Tellalzade Sokak, Kadıköy Antikacılar Sokağı olarak da biliniyor. Sıradan mağazalarda karşınıza çıkmayan antika objeler ve ilginç hediyelik eşyalar satın almak için ilk uğramanız gereken yerlerden olan tarihî sokak, antika meraklarının yanı sıra turistlerin de sık uğradığı yerler arasında. Müzayede evleri, sanat galerisi ve antika dükkânları arasında unutulmaz bir seyahate çıkabileceğiniz Kadıköy Antikacılar Sokağı’nda kendinizi bir anda antika ürün satın almak için teklif verirken bulabilirsiniz. Kadıköy’e geldiyseniz bu sokaktaki açık artırmaların heyecanına tanık olmadan dönmeyin.

İstanbul’un görülmesi gereken noktalarını her Rota’da birlikte görmeye devam ediyoruz. Bir sonraki sayıda yeni bir Rota’da görüşmek üzere.