Üniversite Öğrencisinin Gözünden Teknofest

TEKNOFEST yıllardır merak ettiğim ama bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım bir etkinlikti. Bu yıl bu fırsatı bulunca, fotoğraflardan ve videolardan takip etmek yerine gidip kendim tecrübe etmek istedim ve yola koyuldum. Ne yalan söyleyeyim, abartılan bir festival olduğunu düşünüyordum. Meğer insanın gidip görmesi gerekiyormuş. Atatürk Havalimanı’nda devasa bir alana kurulan TEKNOFEST 2023 hayatımın dönüm noktalarından biri oldu diyebilirim.

Öncelikle alan çok büyük ve 7’den 70’e inanılmaz bir kalabalık ve ilgi var. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde hayranlıkla bakan, şaşıran yeni bir yüz görüyorsunuz. Çocuklar da yetişkinler de yaşlılar da aynı heyecanla inceliyor etraftakileri. Heyecanlanmamak elde değil ki… Oradaki her şey bizim kendi insanımızın ürünü. Neredeyse gördüğünüz her şey yerli ve milli üretimin eseri. Savunma Sanayimizin araçları o kadar görkemli ki hiç bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Kızılelma, Bayraktar TB2, Anka, Hürjet ve Hürkuş… Sadece hava için değil kara ve deniz için de ürettiğimiz müthiş araçlar. Uzay sistemleri, yedek parçalar, mühimmatlar, ekipmanlar ve yazılım sistemleri… Her birinin ayrı hikayesi, ayrı mücadelesi var. Bu araçlar Dünya’daki güçlü ülkelerin bize layık görmediği şeylerdi. Önce “Türkler yapamaz.” dediler. Yapabileceğimizi görünce “Türkler yapamasın.” dediler ve yapabilecekleri her türlü kötülüğü yaptılar ama hep ne diyoruz: Bir Türk’e imkânsız de, sonra otur izle. Yapmışız arkadaşlar. O kadar çok şey yapmışız, o kadar güzel şeyler üretmişiz ki bakarken gözlerim doldu, tüylerim diken diken oldu. Orada gezerken bunun bir din, dil, ırk meselesi olmadığını, memleket meselesi olduğunu fark ettim. Bunlar hepimizin ortak değerleri. Bunlar diğer ülkelere bizi tanıtan, “Türkiye olarak devler sahnesinde biz de varız!” diyebilmemizi sağlayan değerler.

Festival boyunca dikkatimi çeken şeylerin başında simülasyon deneyim alanları geliyor. Burada teknoloji alanında pek çok simülasyonu deneyimleyebiliyorsunuz. Onun dışında Planetaryum, Sanal Gerçeklik Tüneli, bilim atölyeleri, seminerler gibi eğitsel faaliyetlere ek olarak konserler, dikey rüzgar tüneli, şişme çocuk parkı gibi eğlenceli faaliyetler de mevcut. Tabi sadece eğlenmek için düzenlenen bir festival değil bu. 2023 yılında 42 farklı yarışma kategorisinde 300.000’den fazla takımdan 1.000.000’un üzerinde genç başvuru alınmış. Milyonlarca gencin hayalleri uğruna hazırlandığı ve yarıştığı bir süreçten bahsediyoruz. Bu yarışmacılara 13 milyon TL’nin üzerinde ödül ve 30 milyon TL’nin üzerinde maddi destek sağlanıyormuş. İnsan bütün bunları görünce kariyer planlamasını yeniden yapmak istiyor. Şahsen ben teknolojiye dair bir alanda en azından yan dal okumaya karar verdim bile. Kim bilir, belki de TEKNOFEST 2024’te ben de yarışmacılardan biri olurum.

Hakan ÇETİN