Yolların Yerli ve Milli Ustası Togg’a Hızlı Bir Bakış

27 Haziran 2018’de kurulan TOGG, Türkiye’nin yerli ve millî otomobil üretme hedefini gerçekleştirmek amacıyla başlatılan büyük bir girişim. Elektrikli otomobil teknolojisi üzerine odaklı olmasıyla ve sürdürülebilir mobilite alanında yenilikçi çözümler sunmasıyla büyük bir vizyon taşıyor.

TOGG, tamamen yerli ve millî bir otomobil üretmek için Türkiye’nin önde gelen sanayi ve teknoloji şirketlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir konsorsiyum. Konsorsiyumda; Anadolu Grubu, BMC, Kök Group, Turkcell ve Zorlu Holding gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri yer alıyor.

TOGG’un modelleri tamamen elektrikli ve çevre dostu olacak şekilde tasarlanmış. İlk olarak SUV modeli olan TOGG C-SUV ile karşımıza çıkıyor. TOGG C-SUV hem modern ve şık bir tasarıma sahip hem de geniş iç mekânı ile kullanıcı dostu bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Öte yandan, yüksek düzeyde otonom sürüş yeteneklerine sahip olması da ayrı bir prestij.

Yerli otomobil üretimi ile Türkiye’nin otomotiv sektöründe rekabetçi bir konuma ulaşmasını hedefleyen TOGG, yerli otomobil üretimi sayesinde Türkiye’nin otomobil ithalatını azaltarak dış ticaret dengesini düzeltmek, istihdamı artırmak ve yerli teknolojiyi geliştirmek gibi büyük değişkenleri de hedefe koymuş durumda.
Araç karşımıza TOGG C-SUV modeliyle çıkıyor. Tamamen elektrikli bir SUV olarak tasarlanan ve modern bir görünümü olan SUV modeli, geniş iç mekâna ve yüksek düzeyde otonom sürüş yeteneklerine sahip.

Sade ve şık iç mekânıyla yalın ve akıcı tasarım çizgileriyle kullanıcısını karşılayan bu model; geniş alanı, uzun diz ve yüksek baş mesafesiyle beş kişilik bir ailenin rahat ve konforlu bir şekilde yolculuk etmesini sağlayarak konforlu bir sürüş imkânı sunuyor. Yine bu modelin, segmentinin en geniş ve en ferah iç mekânına sahip aracı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Azami verimlilik, dayanıklılık, güvenlik ve konfor gerekliliklerini bir arada sunabilen TOGG; tek dolumda 500 km’den fazla menzil mesafesine sahip. Dahası TOGG’un 30 dakikadan daha kısa sürede hızlı şarj özelliği mevcut.

Oldukça yaygın şarj altyapısı sayesinde aracı evimizde, ofisimizde ya da yolunuzun üzerindeki enerji istasyonlarında şarj edebileceğiz. TOGG’un çok güçlü bir batarya desteği var. Yarım saatten daha kısa bir sürede %80 doluluk oranını görebiliyor. Uzun seyahatlerde muhtemelen biz kahve molası verdiğimizde, kahvemiz henüz bitmeden aracımızın şarjı yeterli seviyelere ulaşmış olacak.

Türkiye’nin yerli ve millî otomobili TOGG, bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yer alacak. Yani internete bağlanmak için farklı bir cihaza ihtiyaç duyulmayacak. Çünkü araç tüm akıllı şehir altyapısı, cihazlar, evler, elektrik şebekesi ve binalarla sürekli iletişim hâlinde olarak maksimum güvenlik ve azami erişim sağlıyor.

Türkiye’nin akıllı otomobili TOGG, “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimlerini taşıyan “Türkiye’nin Renkleri” ile yollarda olacak.
C-SUV modelinin ardından yine C segmentindeki Sedan ve C-X Coupe modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. Tekerine taş değmesin.