Ahmet Atalay: The Cure

Yazıyı okumadan önce videoyu izlemenizi rica ediyorum.

Biraz önce izlediğiniz filmin ne kadarlık bir bütçeyle yapıldığını tahmin etmeye çalışın? 500 bin dolar? Yoksa 1 milyon dolar mı? Peki 2 milyon olabilir mi? İnanması zor ama, bu sahnelerin de içinde yer aldığı “The Cure” filmi sadece 15 bin dolarlık bütçeyle hazırlanmış. Bakın yalnızca çekimlerden bahsetmiyorum; kurgusu, montajı, oyuncuları ve diğer her şey dahil sadece 15 bin dolar. İmkânsız gibi geliyor değil mi? Ama ne demişler; “Bir Türk’e imkânsız de, sonra otur onu izle.”

Hollywood sinema endüstrisindeki bütün taşları yerinden oynatan bu Türk yönetmenin adı Ahmet Atalay. 1979 yılında Bursa’da dünyaya gelen Ahmet, çocukluğundan beri sinemaya ilgi duyduğunu söylüyor. Bu sebeple Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon bölümünde okumaya başlıyor ve öğrenciyken film fragmanları tasarlıyor. Üniversitedeki bir hocasının tavsiyesiyle bu fragmanları Amerika’ya gönderen Ahmet, Miramax isimli bir stüdyodan staj teklifi alıyor ve böylelikle sinema tutkusunu Amerika’ya taşımış oluyor.

Yönetmen
Ahmet Atalay
Senaryo
Ahmet Atalay
Leon Tomlinson
Christopher Ulaski
Oyuncular
Mashood Alam
Ahmet Atalay
Glen Baggerly

Görevimiz Tehlike, Transformers, Iron Man ve Karayip Korsanları gibi hepimizin bildiği filmlerin fragmanlarında imzası bulunan Ahmet Atalay, dünyada en çok satan bazı oyunların fragmanlarına da el atıyor. Bu alanda birçok ödüle layık görülen Atalay, artık kendi hayalinin peşinden koşmak istediğini fark ediyor ve 2015 yılında bir film senaryosunu kaleme alıyor. Senaryo bittikten sonra elindeki 600 liralık bütçe ve 2 gönüllü arkadaşıyla “The Cure” filmini 2017 yılında çekmeye başlıyorlar.

Türkçe adı “Son Çare” olarak çevrilen bu filmin kamera arkası ekibi 3 kişiden oluşuyor ve yönetmenlik, ses tasarımı, post prodüksiyon, fragman tasarımı gibi birçok işi Ahmet Atalay yapıyor. Filmdeki F-35 savaş uçağının kokpitini de evin arka bahçesinde, 2-3 haftada kendi elleriyle hazırlıyorlar. Hani bu biraz önce size izlettiğimiz aksiyon sahneleri var ya, işte oralarda da küçük model arabalar kullanılıyor. Bu da bize Ahmet Atalay’ın görsel efekt tasarımı konusunda ne kadar uzman olduğunu gösteriyor.

Son Çare filmi, dünyaya hızla yayılan ölümcül bir virüsü konu alıyor. Film yayınlandıktan kısa bir süre sonra Covid- 19’un bütün dünyayı esir alması insanların dikkatini çekiyor ve bu durum filmin milyonlarca insana ulaşmasını sağlıyor. Türkiye’de tonlarca para harcanarak yapılan aksiyon filmlerinin on katını, 15 bin dolar gibi komik bir bütçeyle çıkaran Ahmet Atalay hem Türk sinemasına hem de Hollywood sinemasına esaslı bir tokat atıyor.

“Bir işe kötü olur diye hiç başlamamak, insanın kendisine yapabileceği en kötü şeylerden biri” diyerek de biz gençlere de başarının sırrını tek cümleyle açıklıyor.