İşe Yarar Uygulamalar 12

Shazam

Müzik tanıma ve keşfetme uygulaması olan Shazam, kullanıcıların şarkıları tanımalarına, sanatçılar hakkında bilgiler öğrenmelerine ve yeni müzikler keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Öğrenmek istediğiniz müzik çalarken uygulamayı açtığınızda o şarkı Shazam’ın algoritmasında aranır ve uyuşma sağlandığında karşınıza hem şarkı hem de sanatçı hakkında bilgiler çıkar. Ayrıca, şarkının albüm kapağı ve şarkı sözleri gibi bilgileri de sizlere sunar. Sadece bununla yetinmeyen Shazam, kullanıcılarına popüler şarkılar, çalma listeleri, sanatçı önerileri ve yeni müzik trendleri gibi kategoriler arasında gezinme fırsatı sağlar. İçerisinde yer alan dahili müzik çalar ile bu şarkıları dinleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Arşivleme özelliği sayesinde daha önce aramış olduğunuz şarkılara tekrar tekrar ulaşabilir ve onları dinleyebilirsiniz.

Lokma

Mutfak yükünüzü azaltmayı ve yemek yapmayı sevdirerek öğretmeyi amaçlayan Lokma, anlaşılır, tamamı denenmiş, videolu ve fotoğraflı yemek tariflerini barındıran indirmesi ücretsiz bir mobil uygulamadır.

İçinde yer alan tarifler oldukça sade ve anlaşılır bir dille aktarıldığı için geniş bir yaş grubuna hitap eden Lokma ile ana yemek, ara öğün, çorba, tatlı gibi pek çok kategoride tarifi pişirebilirsiniz. “Dolapta Ne Var?” özelliği ile sadece elinizde bulunan malzemelerle hangi tarifleri yapabileceğinize kolayca ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak Alışveriş Listesi, Zorluk Seviyesi, Tarif Maliyeti, Kalori Filtreleme, Beslenme Tercihleri, Yöresel Lezzetler, Dünya Mutfağı ve Osmanlı Mutfağı seçenekleriyle binlerce tarife ve hizmete ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var: Lokma uygulaması internet olmadan maalesef çalışmıyor.