Aybüke

Ben Öğretmen Oldum!

Aybüke Yalçın’ın çocukluğuna, öğrencileriyle olan ilişkisine, mesleğine duyduğu aşka ve onu şehadetle kavuşturan vatan sevgisine kadar pek çok detaya filmde rastlamak mümkün. Terörün iç yüzüne dair çıkarımların da yapılıyor olması ayrıca değerli kılıyor bu filmi.

Yakın zamanda vizyona giren, oldukça anlamlı bir filmin incelemesiyle karşınızdayız. 24 Kasım 2023’te seyircisiyle buluşan “Aybüke: Ben Öğretmen Oldum” filmi Batman’ın kozluk ilçesinde hain teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan öğretmen Aybüke Yalçın’ın hayat hikayesine ışık tutuyor. 1 saat 37 dakika uzunluğundaki bu filmin yönetmenlik koltuğunda Murat Onbul otururken, senaryosunu ise Uğur Kılıç ve Ozan Bodur kaleme almış.

Oyuncu kadrosuna baktığımızda Nihayet Şahin, Engin Hepileri, Cansel Elçin, Turgay Tanülkü, Zeynep Kankonde, Murat Han ve Caner Kurtaran gibi isimleri görüyoruz. Neredeyse yarım asırdır süren bölücü terör örgütü eylemleri maalesef ülkemizde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Ancak tüm bu tehlikelere rağmen Türk gençliğinin çiçeği burnunda öğretmenleri terör saldırılarının yoğun olduğu bölgelerde görev almaya devam ediyorlar. Hatta Aybüke öğretmen gibileri var ki atamasını “Öğretmen oldum benn 🙂” diye büyük sevinçle karşılıyor. Çünkü teröre rağmen vatanına, milletine hayırlı öğrenciler yetiştirmenin heyecanını hiçbir şeye değişmiyor bu kıymetli öğretmenlerimiz.

Aybüke Yalçın’ın çocukluğuna, öğrencileriyle olan ilişkisine, mesleğine duyduğu aşka ve onu şehadetle kavuşturan vatan sevgisine kadar pek çok detaya filmde rastlamak mümkün. Terörün iç yüzüne dair çıkarımların da yapılıyor olması ayrıca değerli kılıyor bu filmi. Biyografi filmi sevenler genelde bir filmi ya çok beğenirler ya da hiç beğenmezler. Bu filmin hangi kategoride kendisine yer bulabileceğini zaman gösterecek. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki vatanı uğruna kutsal görevlerini yerine getirirken şehit olan askerlerimizin, polislerimizin, öğretmenlerimizin ve diğer meslek grubu mensuplarının böyle filmlerle ölümsüzleştiriliyor olması oldukça kıymetli.

Biz izlerken çok etkilendik, umarız sizde de aynı etkiyi bırakır. Birliğe ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde böylesine birleştirici etkiye sahip yapımların ortaya çıkmasını takdir ediyor ve “Aybüke: Öğretmen Oldum Ben” filmine bol şans diliyoruz.

Kemal YALÇIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir