Çocuklarla Afet Hakkında Konuşmak

Haydi gelin, 67.000 çocuk doktoru tarafından desteklenen tek ebeveynlik sitesi olan “healthychildren.org” üzerinden “Çocuklarla Afet Hakkında Konuşmak” makalesine eğilelim ve afet sonrasında bilinçli ebeveyn yaklaşımlarını irdeleyelim: Çocuklar neler olduğunu ve kendilerini, ailelerini ve arkadaşlarını korumak için neler yapabileceklerini anladıklarını hissettiklerinde olası bir felaketle daha iyi başa çıkabilirler. Afet hakkında konuşurken onları yalnızca korkutabilecek gereksiz ayrıntılar vermeden, anlamalarına yardımcı olacak temel bilgileri vermekte fayda var.

Çok küçük çocuklar için:

Ne olduğuna ve bunun onları nasıl etkileyeceğine dair somut açıklamalar yapın (Örneğin; bir ağaç dalı elektrik tellerinin üzerine düştü ve bu nedenle ışıklar yanmıyor.)

Çocuklara, bir felaketten sonra kendilerinin ve içinde bulundukları toplumun toparlanmasına yardımcı olmak için çalışan birçok kişi olduğunu söyleyin (elektrik şirketinin onarım ekipleri veya itfaiyeciler, polis, sağlık görevlileri veya diğer acil durum personeli gibi)

Onları güvende tutmak için atılan tüm adımları onlarla paylaşın. Küçük çocuklar genellikle tekrar bir felaket olacağından endişelenirler. Onları durum hakkında bilgilendirmek bu endişeyi azaltacaktır.

Daha büyük çocuklar için:

Afet ve kurtarma çalışmaları hakkında muhtemelen daha fazla bilgi isteyecekler ve bundan faydalanacaklar. Hangi yaşta olursa olsun, çocuklara zaten bildiklerini belirtin ve hangi soruları olduğunu sorarak başlayın ve bunu sohbet için bir rehber olarak kullanın.

Felaketle ilgili medyada yer alan bilgileri sınırlayın — eğer çocuklar medyada yer alan haberleri izleyeceklerse, canlı yayınlardan uzat tutun. Bunun yerine, kapsamı ön izlemeye çalışın ve ardından soruları yanıtlamak ve bilgileri işlemelerine yardımcı olmak için onlarla birlikte izleyin.

Kendi dünyalarında neler olup bittiğini anlayabilmeleri için olanlarla ilgili temel bilgileri almak çocuklara yardımcı olabilir. Ancak unutmayın, gereksiz ayrıntılar, rahatsız edici görüntüler veya sesler onları yalnızca alarma geçirecektir. Bir afetin ardından medyadan uzaklaşmak ve birlikte oturup ailece konuşmak iyi bir yöntemdir.

Çocuklarınızın kafasındaki tüm soru işaretlerini giderdiğinizden emin olun. Çoğu zaman sınırlı bilgilere dayalı veya kendilerine söylenenleri yanlış anladıkları için korkuları vardır. Mümkün olduğunda çocukları rahatlatın, ancak korkuları gerçekçiyse yanlış güvence vermeyin. Bunun yerine, bu duygularla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olun.
Tüm bunların yanı sıra çocukların evdeki rutinlerinin devamını sağlamak gerekiyor. Çocuklarınızın uyku saatleri, yemek düzenleri gibi alışkanlıklarını bozmadan rutinlerini sürdürmek oldukça önemli. Tüm anne-babaların ve sevgili çocukların süreci mümkün olan en sağlıklı şekilde atlatması en büyük temennimizdir.