Kısa Kısa: Erdoğan Arıkan

Anlatmak mı yoksa dinlemek mi?

Dinlemek çok önemli, çok değerli. Keşke önce dinlemeyi öğrenseydim de sonra anlatsaydım. Gençliğimden beri anlatmak mesleğim olduğu için o yıllarda daha değerli geliyordu ama şu an anladım ki dinlemek daha değerli.

Kısa mesafe mi yoksa uzun yol mu?

Benim için uzun yol…

İstanbul mu Ankara mı?

Ankara.

Futbol mu basketbol mu?

Boyumdan dolayı futbol. Boyum yetseydi basketbol diyebilirdim çünkü onu da çok seviyorum, takip de ediyorum.

Gol atmak mı yoksa gol attırmak mı?

Attırmak. Ben mesela bir golün hazırlanma sürecini daha çok severim. Frikikten atılan bir gol yerine güzel paslaşmalarla atılmış bir golü tercih ederim. Futbolcular gol attırmanın keyfine varabilseler eminim gol atmak peşinde koşmazlar. Gol atmak anlık bir popülarite ancak gol attırmak sizin bütün kariyerinizde önünüzü açabilecek bir değer.

Sahil mi orman mı?

Sahil.

En sevdiğiniz sporcu?

Roger Federer diyebilirim. İstikrarıyla, azmiyle, çalışkanlığıyla, başarılarıyla, sporcu kişiliğiyle tam bir örnek diyebilirim. Onun gibi bir karakter spor dünyasında çok az.

Kedi mi köpek mi?

Köpek.

FIFA mı PES mi?

PES diyeyim.

Altyapı mı yoksa yüksek bütçeler mi?

Kesinlikle altyapı.

Hagi mi Alex mi?

Hagi. Alex bireysel olarak çok iyi bir futbolcuydu ama Hagi gibi lider bir futbolcu olamadı. Hagi gerektiğinde takımı ateşleyebilen, sorumluluk alabilen ve maçı çevirebilen bir futbolcuydu. Alex’in de maçı çevirdiği durumlar olmuştur ancak Hagi gibi değil.

Başucu kitabınız?

Hikâye Anlatıcısının Sırrı diye bir kitap var. Son dönemde onu yanımdan ayırmıyorum diyebilirim.

Gençlere bir tavsiyeniz var mı?

Gençlere tavsiyem şu: İnsan hayatının en önemli kararını 15 ile 30 yaş arasındaki boşlukta veriyor. Hatta 10 ile 30 yaş arasında kendimize ne kadar yatırım yapabilirsek ne kadar geliştirebilirsek, kendimizi ne kadar keşfedebilirsek geri kalan ömrümüzü o kadar iyi geçirebiliriz. Eğer bunu başaramazsak da 30’dan sonra geriye kalan yıllarda mutsuz olma ihtimalimiz çok yüksek. İnsanların büyük bölümü 40’lı yaşlarda bilinçleniyor ve “Keşke 20’li yaşlarda olsam.” diyor. Bunu dememek için erkenden harekete geçmek lazım.