Mikrofon Gençlerde

Bir robot tasarlasanız hangi özelliklere sahip olurdu?

Tarım üzerine olurdu. Dünyada azalan tarımsal faaliyetlerin etkisini azaltmak üzere terk edilmiş veya tarıma elverişli yerlere bu robotları gönderirdik. Ekme, dikme, gübreleme, sulama, biçme ve toplama işlemlerini yapabilen bu robotların çalışması için sadece enerji yeterli olurdu. Robotlarda sürekli gelişen, kaynakları okuyan bir yapay zekâ olacağından olası bir sinirlilik hâli, görev dışı faaliyetleri için robotun yazılımını backroom açığı olacak şekilde kodlar, bu sayede faciaları da önlerdik.
Temel Eğricesu / 21

Sorularımı dinleyip akıllıca cevap verme, basit eylemleri yerine getirme, araç olarak bir yerden bir yere götürme gibi özelliklere sahip olmasını isterdim. İnsan gibi düşünmesini, sorgulamasını fakat insan görünümünde olmasını istemezdim.
Öznur Öztürk / 21

Beni direkt anlayan ve anında uygulamaya geçen bir robot olurdu.
Aylin / 20

Ders çalışırken yanımda olan ve anlamadığım yerlerde bana yardım eden, yeri geldiğinde destek olup motivasyon veren bir robot olurdu.
Zeynep Mine Öztürk / 15

İnsanların duygu durumlarını anlayıp, onların duygularını daha iyi yönde yönetebilmeme yardımcı olacak bir robot olsun isterdim.
Belinay Güven / 21

Her daim yanımda olup, her zaman beni desteklerdi. İhtiyacım olduğunda bana yardımcı olurdu.
Hürrem Bade Çakal / 15

Hayatı kolaylaştıracak özelliklere sahip olurdu.
Sermin Sude Ülker / 21

Fırından ekmek alma özelliği olurdu:)
Osman Kaya / 22

Benim yerime çoğu şeyi halledebilen ama bütün bilgilere de sahip olmayan bir robot. Hayatımı kolaylaştıracak ama bunu korkutarak benimle ilgili tüm bilgilere sahip olmayarak yapacak. Bi nevi yardımcı gibi olacak.
Yasemin Uslu / 20

Kafası çalışan bir robot olurdu yani ne desem anlayabilen. Dersler konusunda her şeye hâkim olan ve sınavlarımda bana yardım edebilecek bir şekilde tasarlardım. Dış görünüşünü istediğim zaman istediğim yerde değiştirebilirdim ve eğlenceli olurdu.
Serap Yeşilçay / 15

Beni istediğim yere uçarak götürebilecek bir robot tasarlamak isterdim.
Zeynep C / 21