Mikrofon Gençlerde: İsrail-Filistin Savaşı Nasıl Sona Ermeli?

İsrail- Filistin Savaşı Sizce Nasıl Sona Ermeli?

İsrail Filistin’e Filistin toparlanana kadar İsrail’in ağır darbeler verdiği yerlere imar faaliyetlerini gerçekleştirene kadar Filistin’in bütçeyi belirleyeceği bir vergi vermelidir ve yıllardır işgal altına aldığı topraklardan elini çekmeli, hak iddia etmemeli ve 10 yıl süre boyunca hem Filistinle savaş yapılmamasına dair bir antlaşma yapılmalı aynı zamanda da güvenlik adına antlaşma maddesinde bu 10 yıl süre boyunca İsraillilerin Filistin ve Filistin yakınlarında yerleşime geçmemeleri sağlanmalıdır.

Saliha Nur Duva – 16

Her şeyden önce vakit kaybetmeden ateşkes imzalanmalı ve savaş sona ermeli. Ardından İsrailliler kendilerine destek veren ülkelere göç etmeliler. Filistin halkı üzerindeki tüm baskıdan ve zulümden kurtularak küllerinden yeniden doğmalı.

Ahmet Yıldız – 18

İsrail, derhal savaşı sonlandırmalı. Filistin halkına eşi benzeri görülmemiş bir tazminat ödemeli ve özgür Filistin’in inşası hemen başlamalı.

Kübra Öncü – 23

İsrail her türlü siyasal birlikten atılmalı. Tüm ülkeler İsrail ile ilişkilerini kesmeli. Kimsenin yardım etmediği yalnız bir devlet haline gelmeli İsrail. Çünkü yaptığı şey insanlık suçu.

Ahmet Eğdemir – 17

Lafı gevelemeyeceğim: İsrail haritadan silinmeli. Orta Doğu’ya gelmeden önce nerelerde eziliyorsalar oralara geri gönderilmeli.

Ali Yiğit – 19

İsrail, işgal ettiği yerlerden çekilmeli. Dünyadaki nüfuzu azaltılmalı. Yüklü miktarda tazminat ödemeli. Askeri kapasitesi azaltılmalı. Ağır ekonomik yaptırımlara maruz bırakılmalı. Bunun sonucunda sadece Filistin devleti olmalı ve yahudiler azınlık olarak kalmalıdır.

Muhammed Doğan – 17

Bence Türkiye başta olmak üzere garantör ülkeler hemen devreye girip savaşın bitmesini sağlamalı. Ardından 1948 sınırları esas alınarak iki devletin haritası yeniden şekillenmeli. İsrail bunu kabul etmezse o topraklardan kovulmalı.

Ayşe Sarıkaya – 18

İsrailliler sahip oldukları her şeyi ve her yeri Filistin’e bırakıp göç etmeliler. Bu utançla yaşanmaz. Mazlumun kanı üzerine hayat inşa edilemez. Belki şu an iyi durumda görünüyorlar ama Allah’ın adaleti asla şaşmaz. Neden onlara lanetli kavim denildiğini yakında tüm Dünya görecek. Eşi benzeri görülmemiş felaketlerle karşı karşıya kalacaklar.

Dilber Alaşlı – 20

82 Kudüs, 83 Tel Aviv diyerek konuyu uzatmadan taarruza başlayalım. Bu işi çözse çözse Türkiye çözer. 🙂

Ömer Ay – 24

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir