Mikrofon Gençlerde: Hangi Kitap Senin Hayatını Anlatıyor?

Aylak Adam… Çünkü ben de onun gibi içsel dünyamda dolaşan bir gezginim. Toplumsal beklentilere meydan okuma arzusu ve kendimle yüzleşme çabaları, beni Aylak Adam’ın dünyasına yakın hissettiriyor. Zaten bir ismi bile kendine çok görüyor. Benden de bir T. olur yani.

Temel Eğricesu
21

Tolstoy’u çok sevdiğim için “İnsan Ne ile Yaşar” diyeceğim. Hayatı sorgularken din ekseninden uzaklaşmadan bunu yapmak çok etkilemişti beni. Buradaki karakterler de yaşadıkları tüm olaylara rağmen inanmaktan vazgeçmiyorlar.

Yasemin Uslu
21

Palto, benim hayatımı anlatıyor. Çünkü ben de Gogol’un karakteri gibi var olan eksiklik, geç kalmışlık ve yalnızlık duygularıyla boğuşuyorum. Kendi kimliğimi bulma çabalarıma baktığımda Palto’daki yaşananlarla uyum gösteriyor.

Abdurrahman Yılmaz
17

Düşüş, Düşüş ve Düşüş… Albert Camus’un bu şaheseri, varoluşsal sorgulamalarımı ve hayatın anlamsızlığına dair düşüncelerime sanki ayna tutuyor. Sorumluluk, adalet, özgürlük gibi insani kavramları öyle güzel işliyor ki. Ben yazmışım gibi hissediyorum okurken.

Ahmet Cahit Önen
19

Birçok kitap var ama sanırım “Kinyas ile Kayra” en tepede yer alıyor. Hakan Günday’ı zaten bir yazar olarak seviyorum. İlk kitabı olan “Kinyas ile Kayra”yı çok genç yaşta yazmış. Sanki ortak gençlik yaşamışız gibi. Okurken çok sık kendimle özdeşleştirmiştim.

Yakub Enes Çal
25

Her ne kadar bir türlü bitiremesem de Tutunamayanlar diyeceğim. Anlamakta güçlük çektiğim bir kitap çünkü. İnsanların de beni anlamıyor oluşu bu seçimi yapmamı sağladı.

Halil Cüce
22

Martin Eden benim hayatımı anlatıyor. Çünkü ben de onun gibi yazı yazmayı çok seviyorum, bir kitap çıkarmak istiyorum ama hayat telaşesinde o kadar kayboluyorum ki bir türlü asıl istediğim şeye başlayamıyorum.

Halid Çevik
18

Zweig’ın Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu eserini okurken o kadar duygulanmıştım ki anlatamam. Yolu sevdadan geçen her kadının kendinden birşeyler bulabileceği bir kitap bu.

Rümeysa R. Yıldırım
22

Peyami Safa’nın “Yalnızız” kitabını herkes bilmez ama benim için yeri çok ayrı.

Serap Yeşilçay
16

Hayvan Çiftliği diyebilirim. Şu anda içinde yaşadığım hayatı tam olarak bu kitaptaki düzene benzetiyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor ama ne uğruna?

Öznur Türk
21

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir