Rota Bizden Hareket Senden: Beşiktaş

Sahiliyle, tarihiyle, kalabalık sokaklarıyla ve mahalle kültürüyle ünlü Beşiktaş’tayız!
Yıllarca Beyoğlu’nun bir semti olarak yaşayan Beşiktaş, 1930 yılında Beyoğlu’ndan ayrılmış ve ilçe olmuştur. Osmanlı’nın merkez bölgeleri arasında yer alan Beşiktaş, limanları ile günümüzde de hâlâ İstanbul’un en gözde mekânı arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Her yere yakınlığı ile bilinen Beşiktaş’a ulaşım oldukça kolaydır. İskeleden vapura binip deniz kenarında bir yolculuk yapabilir ya da sokaklarında renkli bir yolculuğa çıkabilirsiniz!

AdımApp uygulamasını indirin, adımlar puana, puanlar sürpriz hediyelere dönüşsün.

01. Kahvaltıcılar Sokağı

Hafta sonunu evde geçirmek istemiyorum, kahvaltıyı da dışarda etmek istiyorum, diyorsanız Kahvaltıcılar Sokağı sizin için en doğru adres olacaktır. Rengârenk mekânlara sahip sokaklarda dolaşırken dilediğiniz kadar fotoğraf çektirebilir ve doyurucu bir kahvaltının da keyfini çıkarabilirsiniz.

02. Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun en güzel imzaları arasında yer alan Saray, Sultan Abdülmecid tarafından Batı mimarisinden esinlenerek yaptırılmıştır. İnşa süreci 13 yıl süren saray, 1856 yılında tamamlanmış ve açılmıştır. Saray genellikle devlet işlerini yönetme ve yürütme amacı ile kullanılmıştır. Osmanlı’nın değerlerini en güzel şekilde içinde barındıran Dolmabahçe Saray, içerisinde bulunan birbirinden görkemli eserleri ile sevenlerini bekliyor.

03. Deniz Müzesi

Dünyada eşi benzeri neredeyse yok denecek kadar az olan müze, Türkiye’nin denizcilik alanında kurulmuş olan en büyük müzesidir. Müzenin içinde oldukça değerli ve nâdir eserleri görebilir ve bu müzede denizcilik tarihinin de büyük bir bölümüne tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda müze öğrenciler için ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir. Pazartesi hâriç haftanın geri kalan her günü müze ziyarete açıktır.

04. Yıldız Parkı

Şehrin kalabalığından kaçmak ve doğayla iç içe olmak isteyenler için harika bir mekân olan Yıldız Parkı, İstanbul’un en güzel koruları arasında yer almaktadır. Parkın içerisinde bulunan doğal güzellikler ve Yıldız Köşkü sayesinde fotoğraf çekmeyi sevenler için de harika bir rota diyebiliriz. Asma köprülerinden, göllerine; ördeklerinden, sincaplarına kadar birçok doğal güzellikleri barındıran Yıldız Parkı, mükemmel bir dinlenme noktası.

05. Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Osmanlı Dönemi’nde Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Barok tarzı ile yapılan kasrın dış cephesindeki motifler üç boyutlu olacak şekilde oyulmuştur. Kasrın dışı kadar içi de kendine hayran bırakacak ve aklınızda mutlaka harika bir anı olarak kazınacaktır. Bakanı kendine hayran bırakan altın işlemeli duvarlar ve tavanlar sizi Osmanlı Dönemi’nin muhteşem ihtişamını hissettirirken aynı zamanda o dönemde kısa bir yolculuğa da çıkaracaktır.

06. Millî Saraylar Resim Müzesi

Dolmabahçe Sarayı’nın yanında bulunan Resim Müzesi’ne girmeden önce mutlaka bahçesinde biraz yürüyüş yapıp ardından müze içerisindeki eserlerle sanatın keyfini çıkartabilirsiniz. Ardından müzenin yine içerisinde bulunan Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu’nda bir içecek molası verebilir ve kafenin atmosferinde harika fotoğraflar çektirebilirsiniz.

İstanbul’un görülmesi gereken noktalarını her Rota’da birlikte görmeye devam ediyoruz. Bir sonraki sayıda yeni bir Rota’da görüşmek üzere. 🙂