Baldurs Gate 3

İşini Severek Yapanların Unutulmaz RPG Başarısı!

Baldur’s Gate 3, çıkış yapar yapmaz Metacritic’te zirveye yerleşerek büyük bir etki yarattı! Metacritic’te oyuncular tarafından tüm zamanların en iyi oyunu seçildi. Büyük bir beğeniyle karşılandı ve hatta oyun stüdyolarını “Gerçekten isteyen başarıyor demek ki” noktasına taşıdı. Elbette bazı stüdyolar da boş durmadı. “Bakın, BG 3 gibi oyunlar yapınca oyunların kalitesi yükseliyor, bu da bizim işimizi zorlaştırıyor!” şeklinde ilginç bir çıkış yaptılar. 2 milyondan fazla kelimeye sahip bu oyun, Türkçe çıkış yaptı!

Biraz geçmişe gidecek olursak “Baldur’s Gate” ve “Dungeons & Dragons” evreninin “Forgotten Realms” adlı mekânında geçen fantastik ögeler içeren sıra tabanlı bir rol yapma oyunudur. Oyunun yapımcıları olan BioWare ekibi, “Dungeons & Dragons” evrenine olan hayranlıklarını 1998 yılında gerçekleştirdikleri ilk oyunla taçlandırdılar. Oyun, “Infinity Engine” adlı bir oyun motoru kullanılarak geliştirildi ve gerçek zamanlı ile sıra tabanlı oynanış mekaniklerini başarıyla bir araya getirdi. Kanada merkezli BioWare ekibi, üç yıl süren yoğun bir geliştirme sürecinin ardından ilk Baldur’s Gate oyununu tamamlayarak 1998 yılında piyasaya sürdü. Geliştirme süreci boyunca çeşitli zorluklar yaşandı. Örneğin, oyunun seslendirme sanatçılarından Michael Bell’in kaydı kaybolunca tekrar kaydetmek için büyük çaba harcandı. Bu çabalar sonucunda ortaya çıkan oyun, biz oyuncuları mutlu etmeyi başardı.

Oyun, “Infinity Engine” adlı bir oyun motoru kullanılarak geliştirildi ve gerçek zamanlı ile sıra tabanlı oynanış mekaniklerini başarıyla bir araya getirdi. Kanada merkezli BioWare ekibi, üç yıl süren yoğun bir geliştirme sürecinin ardından ilk Baldur’s Gate oyununu tamamlayarak 1998 yılında piyasaya sürdü.

Baldur’s Gate 3, Larian Studios tarafından geliştirildi. Larian, tam tâbiri ile rol yapma oyunları üzerine ustalaşmış bir oyun stüdyosu, biz onları Divinity oyun serisi ile tanıyoruz. BG3, Larian tarafından 2017 yılında Divinity 4.0 oyun motoru ile geliştirilmeye başlandı. Oyunun hikâyesi, oyuncunun seçimlerine bağlı olarak değişen dallanmış bir yapıya sahip. Oyunda seçebileceğiniz karakter türleri arasında insanlar, elfler, cüceler, yarı-orklar, tieflingler, ejderha doğanlar, gnomlar, yarı-elfler ve daha pek çok seçenek bulunmakta. Larian’ın oyun hakkında verdiği verilere göre en popüler ırk yarı elf ve en popüler sınıf ise paladin. Hatta ilk haftasında oyunun karakter oluşturma ekranında tüm oyuncular toplam 88 yıl vakit geçirmiş. Bunun sebebi, karakter oluşturma ekranında seçtiğiniz en ufak detayın bile oyunun içerisinde karşınıza çıkması. Larian’ın bloguna göre oyuncular, lansman haftası boyunca toplam 1.225 yıl Baldur’s Gate 3 oynanmış.

Gnot: CRPG’ler, bilgisayarlarda oynanan RPG’lerdir.

BG3, kendisine has bir şekilde CRPG alanında çıtayı çok yükseğe koydu çünkü, her insanın RPG türünden beklentisi farklıdır. Bazıları daha fazla seçim ister. Hatta karakter yaratmak veya daha kaliteli bir aksiyon ve iyi bir hikâye… İşte BG3 bunların hepsini ortalamanın çok üstünde bir yerde çok iyi bir dengede yapmayı başardı. Aynı zamanda oyunu oynarken, yapılandırılmamış özgür bir dünyada oynadığınızı hissediyorsunuz. Geliştiriciler oyuncunun özgür olabilmesi için elinden geleni yapmış. Mesela, oyundaki hayvanlarla konuşabiliyorsunuz ve size gittiğiniz yer hakkında işe yarayan bilgiler sağlayabiliyorlar. Hatta oyunun içerisinde saldırmak istediğiniz bir yere daha önce saldıran kişilerin ölülerinin ruhları ile konuşup o bölge hakkında bilgi toplayabiliyorsunuz. Bakın, inanmayacaksınız buna benzer birçok detay oyunda karşınıza çıkacak ve her biri birbirinden çok farklı şekilde özenerek yazılmış. Bu, oyunun gerçekten severek yapıldığının ispatı. İşini severek yapan insanlar, dönüp baktıklarında mutlu olacakları detaylar eklerler.

Oyuncular BG3’ün zorluğundan şikâyet edebilir ancak bunun sebebi insanların uzun zamandır rafine bir RPG oyunu oynamaması. Örneğin, ilk Fallout. Benimde şikâyetlerimden bir tanesi oyunun öğretici kısmı daha iyi olabilirdi çünkü size bir iki tane temel mekaniği gösterip sizi direkt oyunun içerisine yolluyor. Bunun yanı sıra, oyundaki kayıt sistemi böyle bir türe yeni başlayanlar için çok iyi. Oyunda istediğiniz her yerde kayıt alabiliyorsunuz.