The Game Awards 2022

“Clinton’dan selam getirdim Murakami abi!”

Oyun dünyasında beklentileri pek karşılamayan 2021’in ardından 2022’de yılın oyunu Elden Ring! Evet, evet… Yanlış okumadınız. God of War değil, Elden Ring!
Tamam. 2018’de çıkan God of War belki çağının ötesinde bir oyundu ama benim gönlüm o yıl Red Dead Redemption 2’den yanaydı. Bu yıl her gamerin kitaplığını süsleyen God of War: Ragnarök da iyi bir oyun olsa da bir Elden Ring değildi, olamazdı da zaten.

Oyun Ödülleri’nin tarihçesine bir bakalım:

İlk Game Awards, 2014 yılında Dragon Age: Inquisition’a verildi. Biraz daha geriye gittiğimizde ilk oyun ödülü sayılabilecek olan Arkie ödülü, 1983 yılına kadar verilmekteydi ta ki video oyun sektörünün çöküşüne kadar. Hatta o dönemde Mevlüt Dinç isminde bir çılgın 90’lı yıllarda yaptığı Last Ninja 2, First Samurai gibi oyunlarla İngiltere’de tüm ödülleri topluyordu. %90’ı jürinin %10’u ise halkın karar verdiği bir sistem olan Game Awards, günümüzün en popüler oyun ödülleri arasında.

Yılın Oyun Adayları

• A Plague: Requiem
• Elder Ring
• God of War: Ragnarök
• Horizon Forbidden West
• Stray
• Xenoblade Chronicles 3

Görkemli bir törenle verilen ödüllerde En İyi Oyun, Elden Ring oldu. Şahsen ben sırf popüler diye God of War: Ragnarök’un kazanmasından çok korkuyordum ama adalet yerini buldu. Elden Ring; sağladığı zengin açık dünya, özgün tasarımı, farklı oynayış tecrübelerini sunması ile Souls tarzı oyunları herkese tanıtmış oldu. Zorluğundan dolayı korkulan, wikilere konu olmuş ve oynarken de bolca wiki okumak zorunda kaldığımız Elden Ring, bu sefer çoğunluğun kalbini çaldı ve hak ettiği değere kavuştu. Sadece en iyi oyun ödülü değil; En İyi Oyun Yönetmenliği, En İyi Sanat Yönetmenliği ve En İyi Rol Yapma Ödülü’nü de cebine sıkıştırdı.

God of War: Ragnarök ise; En İyi Anlatım, En İyi Skor, En İyi Müzik, En İyi Ses Tasarımı, En İyi İnovasyon ve En İyi Aksiyon Macera ödüllerini toplayarak geceye damga vuran bir diğer oyun oldu. En İyi Seslendirme ödülünü de yine Kratos’u seslendiren Christopher Judge aldı. Ödülünü efsane oyuncu Al Pacino’nun ellerinden alan Judge, o kadar uzun konuştu ki Al Pacino arkada Tamer Karadağlı’ya dönüşecek diye bekledik…

Diğer ödüller ise şöyle;

Anlamlı Mesaj Ödülü: As Dusk Falls.
En İyi Devam Etme Ödülü ve En İyi Topluluk Desteği Ödülü: Final Fantasy XIV.
En İyi Bağımsız Ödülü ve En İyi Çıkış Yapan Bağımsız Oyun Ödülü: Stray aldı ki kendisini Aynen Dergi’nin önceki sayılarında işlemiştik. Başka oyunlar alamaz mıydı bu ödülü? Tunic vardı, Sifu vardı ama kedi işte…
En İyi Mobil Oyun: Marvel Snap
En iyi VR/AR: Moos: Book II
En iyi Aksiyon: Bayonetta 3
En iyi Dövüş: Multiversus
En iyi Aile: Kirby and the Forgotten Land
En iyi Simülasyon/Strateji: Mario+Rabbids Sparks of Hope
En iyi Spor/Yarış: Gran Turismo 7
En iyi Multiplayer: Splatoon 3
En Çok Beklenen Oyun: The Legend of Zelda, Tears of The Kingdom
En İyi E-Spor Oyunu: Valorant

Neler duyuruldu?

Kojima Reis’in “Uğraşın durun!” diye ortaya attığı bir fragmanla daha Death Stranding 2’nin geliyor olduğunu gördük. Gezegenler arası kargocu olduğumuz bu oyunda da inşallah ilk oyunda bize yaşattığı “Aras Kargo” deneyimini yaşamayız.