Yerinde Duramayan Genç İçerik Üreticisi Recep Kaya ile Röportaj

Bir Fotoğraf Çektirebilsem Mesleği Noktalarım

Öncelikle seni tanıyalım… Kimdir Recep Kaya?

Recep Kaya, 24 yaşında doğma büyüme İstanbullu olan koyu bir Arsenal taraftarıdır. Daha kolay anlatmam gerekirse GZT Spor’da içerik üreterek bu sektörde en iyisi olmaya çalışan bir kardeşinizdir.

Futbola ilgin nereden geliyor?

Futbola ilgim abim ve babamdan geliyor. Babam, İngiltere’de çalıştığı için sürekli Ada futboluna heyecanım vardı, ayrıca abim koyu bir Galatasaraylı olduğundan dolayı tam anlamıyla futbolun içinde doğdum diyebilirim.

Spor Editörlüğü serüvenin nasıl başladı?

Hobi olarak kendime açtığım ve seslendirme yaptığım futbol sayfam sonrası yollarım GZT ile kesişti. Hem benim hem de şeflerimin verdiği emekler sonucu kendimi bu sektörün içerisinde buldum. Çok çalışarak, kendimi geliştirerek beni destekleyenlere lâyık olmaya çabalıyorum. Spor Editörlüğü bilinenin aksine çok geniş bir alan. Ben futbol üzerine yoğunlaşmış durumdayım.

Sektöre genç yaşta başlamanın avantajları ve dezavantajları neler?

Sektöre genç yaşta başlamanın bir dezavantajı yok, bazen keşke daha erken başlasaymışım diyorum. Bu sektörde genç olmanın en büyük avantajları; dinamik olmak, genç kafasıyla ilerleyip yaşıtlarına ve senden küçüklere daha kolay etki etmek sanırım. Genç olunca daha fazla özgürlük alanınız oluyor.

Çok çalışarak, kendimi geliştirerek beni destekleyenlere lâyık olmaya çabalıyorum.

Futbol camiasından birçok ünlü isimle bir araya geldin. Bu buluşmalardan unutamadığın bir anın var mı?

Evet birçok ünlü isimle bir arada bulunma fırsatım oldu ama herkesin bir zirvesi vardır ya, benim de zirvem Mesut Özil… Bir rüya gerçek oldu diyebilirim. Normalde heyecanlanmazdım fakat o gün çok farklıydım. Buluşmanın başından sonuna heyecandan titriyordum ama belli etmiyordum. Mesut abi çok özel bir futbolcu ve bir o kadar da özel bir insan. Onunla bir araya gelmek hayalimin gerçekleşmesi demekti.
Onunla röportaj yaparsam mesleği zirvede bırakırım dediğin biri var mı? Neden?
Kesinlikle Cristiano Ronaldo… Onunla röportajı geçin, bir fotoğraf çektirebilsem bile mesleği noktalamış olacağım. Şu sıralar ona yaklaşmak oldukça zor. Maçlarına gittim, antrenmanlarını kaçak izledim, çıkış tünelinde bekledim ama onunla hiç yüz yüze görüşemedim. Bir gün onunla sosyal medyaya fotoğraf atıp ‘Mesleği tamamladım’ diye not geçeceğim.

Türkiye futbolu hakkında ne düşünüyorsun? Her erkek çocuğun futbolla büyüyor olmasına rağmen neden istediğimiz başarıyı yakalayamıyoruz?

Öncelikle gelişmeye açık bir ülke olduğumuzu fakat köprü yerlerde bu işten anlayan, donanımlı insanların olmadığını düşünüyorum. Aynı zamanda her erkek çocuğu gibi ben de futbolculuk hayaliyle büyüdüm fakat devam ettiremedim. Türk futbolu bu kadar yüksek talep olmasına rağmen başarılı olamıyorsa bence birçok kişi kendini sorgulamalı. Hayatımızın her alanında rastladığımız gibi futbolda da görüyoruz ki bir ayrımcılık söz konusu. Bunlar en ufak örnekleri… Türkiye’de futbolun neden gelişmediğini anlatmak istesek saatler harcarız.

Spor Gazeteciliği/Fenomenliği alanında kariyer yapmak isteyen gençlere ne tavsiye edersin?

Kendinize güvenin, zevkinize göre içerikler üretin, günümüz sosyal medyasının her imkânından yararlanın ve son olarak sizi kıskanan insanların sürekli sizi kötülemesini takmayın. Bir gün başarılı olduğunuzda sizi uzaktan uzaktan izleyecekler. Şimdi beni izledikleri gibi 🙂

Gelişmeye açık bir ülke olduğumuzu fakat köprü yerlerde bu işten anlayan, donanımlı insanların olmadığını düşünüyorum. Aynı zamanda her erkek çocuğu gibi ben de futbolculuk hayaliyle büyüdüm fakat devam ettiremedim. Türk futbolu bu kadar yüksek talep olmasına rağmen başarılı olamıyorsa bence birçok kişi kendini sorgulamalı.