Dünyadan Ne Haber?

Kör Göze Uzaylı Sokma Devri

Meksika Kongresi’nde oldukça dikkat çekici bir olay yaşandı. Kimse beklemiyorken iki adet “uzaylı fosili” camekanlı bir tabutla tüm dünyaya sunuldu. Meksika’nın iddiasına göre bu fosiller 1000 yaşındaydı ve uzaydan geldikleri düşünülüyordu. Olay, özellikle sosyal medyada çok ses getirmiş olsa da hiçbir hükümet bu uzaylı iddiasını ciddiye almadı. Yine de özellikle son dönemlerde her ülkenin bir uzaylı mesajı vermesi veya uzaylı kalıntılarını ortaya çıkarması insanda şüphe uyandırmıyor değil. Bakalım sıradaki uzaylı hangi ülkeden gelecek.

1 Gram Farkla Iphone 15 Almak İster Misiniz?

Beklenen an geldi ve Iphone 15 serisi tanıtıldı. Geçen yılki tanıtımda hayal kırıklığına uğrayan (çok bir değişiklik olmamıştı) kullanıcılar bu yıl memnun kalmış gibi görünüyor. Yeni Iphone’un birçok özelliği olsa da en dikkat çekeni bir önceki seriden 1 gram daha hafif olması oldu. Bunun yanında ekran parlaklığının geliştirilmiş olması, Dynamic Island olarak isimlendirilen 48 megapiksellik ana kamerası ve yıllardır beklenen USB-C Lightning sarj cihazlarına geçmesi büyük değişiklikler arasında. Değer mi diye soracak olursanız, hangisi değerdi ki? 🙂

Süperstar ama Zekası Yapay

Bir yapay zeka süperstarımız eksikti o da nihayet oldu. Warner Music, yapay zeka destekli ilk sanal popstar ve fenomen Noonoouri ile albüm anlaşması imzaladığını duyurdu. Hayır anlaşmayı kimle nasıl yaptınız, bu kız imzayı piksellerle mi attı orasını bilemem ama bu iş Metaverse gibi patlayacakmış gibi geliyor. O kadar çok yapay zeka aracı geliştirildi ki yakında herkes kendi popstarını oluşturup bütün şarkıları da yapay zekaya yaptırıp albüm anlaşmaları kovalarsa şaşırmayın.

Yapay Zeka Destekli Siber Dolandırıcılık

Geçtiğimiz günlerde Hawaii’nin Maui adasında yaşanan orman yangınları dünyada çok ses getirdi. Hatta konuyla alakalı o kadar komplo teorisi üretildi ki birkaç günlüğüne herkes bu teorileri konuşur oldu. Konunun bu kadar popüler olması bazı girişimci zihinlerin iştahını kabartmış olacak ki e-ticaret platformu Amazon’da satışa sunulan ve yangının bir komplo olduğunu belgeleriyle kanıtladığını iddia eden 87 sayfalık bir kitap en çok satanlar listesine girdi. Çok geçmeden kitabın ChatGPT’ye benzer bir yapay zeka botuna yazdırıldığı ve kanıtların tamamen sahte olduğu anlaşıldı. Dr. Miles Stones mahlasıyla yayınlanan “Fire and Fury” adlı kitap Amazon’dan kaldırıldı ve bu konu tarihin küllerine karıştı.

Elon Musk da Bizi Görecek Mi?

Geçen yıl sayın aldığı Twitter’a “X” adını veren ve platformda yaptığı her değişiklikle gündem olan Elon Musk, Twitter’da görüntülü ve sesli arama hizmetinin başlayacağını duyurdu. Blockchain teknolojisine ilgisi bilinen Musk, kendisine yönelen soruya ithafen iletişimin kriptolu olmayacağını ve kalitenin mahremiyetten daha önemli olduğunu belirtti. New York’taki Türk Evi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Elon Musk’ın Türkiye’de de bir fabrika kurmayı düşündüğü öne sürülüyor. Hatta Starlink internet hizmetinin Türkiye’de hizmete geçmesi için resmi başvuruları yapmış bile.