Dünyadan Ne Haber?

Tesla’nın Yeni Gözdesi: Cybertruck

Tesla’nın aşırı fütüristik tasarımıyla piyasaya duyurduğu “Cybertruck”, şirketin yayınladığı haberlere bakılırsa 30 Kasım’da satışa sunulacak. 90’lı yılların atari oyunlarından fırlamış gibi görünen ilginç kamyonetin yıllık üretim hedefi ise 125.000 olarak belirlenmiş. Elektrikli araba piyasasını domine eden Tesla’nın kamyonet modeli de aynı ilgiyi görecek mi acaba?

Depolama Çözümleri Boyut Atlıyor

Microsoft’un 2019 yılından beri üzerinde çalıştığı “Silica” projesi kapsamında kaydedilen veriyi tam 10.000 yıl boyunca saklayabilen cam tabanlı bir depolama aracı geliştirildi. Microsoft patentli söz konusu alan 75×75 mm boyunda cam levhaya 7 terabaytlık veriyi kaydedebiliyor. Bu kadar küçük bir yapıya bu kadar fazla verinin kaydedilebiliyor olması insanı bir hayli düşündürüyor?

Ses Kaydıyla Şeker Hastalığını Bulan Uygulama

“Klick Labs” ismindeki girişim, 10 saniyelik ses kaydınız ile sizde Tip 2 Diyabet olup olmadığını teşhis eden bir mobil uygulama geliştirdi. Testi yapmak için 2 hafta boyunca günde 6 kez size verilen 10 saniye uzunluğundaki metni okuyarak uygulamaya kaydediyorsunuz. Yazılım, sesinizdeki 14 akustik değişkeni inceleyerek sonucu bildiriyor. Bu da bize şeker hastalığının insan sesini bile etkileyen bir rahatsızlık olduğunu işaret ediyor.

“Reklamsız” Reklam Devri Başlasın

YouTube ve X gibi uygulamaların ardından TikTok da reklamsız üyelik planını denemeye hazırlanıyor. ABD kullanıcılarına ayda 5 dolar ödemeleri karşılığında reklam görmemeyi taahhüt eden üyelik sistemi test aşamasının ardından diğer ülkelerde de kullanıma sunulabilir. Bunu duyan Meta durur mu? Elbette durmaz. Instagram, Facebook ve Threads uygulamaları da ayda 14 dolar karşılığında reklamsız bir deneyim sunmayı planlıyor. Demek ki artık ürün olmaktan çıkmışız.

Müslümanlardan Beklenen Yardım Elini Elon Musk Uzattı!

Filistin’de ardı arkası kesilmeyen katliamlar yetmezmiş gibi İsrail hükûmeti Filistin’in internetini keserek tüm haberleşme kanallarını tıkadı. Başta İsrailli vatandaşlara Tesla Sarj İstasyonlarını ücretsiz olarak kullanıma sunan Elon Musk, katliamları ve yaşanan insanlık ayıbını görünce radikal bir karar alarak Starlink uydularını Filistin halkının kullanımına ücretsiz olarak sundu. Bu haberi duyan İsrailli yetkililer, Elon Musk şirketleriyle olan tüm anlaşmalarını iptal ettiler. İnsanlığın, paradan daha kıymetli olduğunu belirten Elon Musk, çocuk öldürmek yetmezmiş gibi bir de haberleşme hakkını kısıtlamanın hiçbir insanî tarafı olmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir