Dünyadan Ne Haber? – 7

“Çantada” Taşıyabileceğiniz Elektrikli Scooter: Arma

Shimizu adındaki Japon girişim şirketi “Arma” ismini verdiği ilginç bir scooter tasarımıyla piyasaya çıktı. USB-C tipi sarj girişi kullanan ve 15 kilometrelik menzile sahip bu ilgi çekici aracın en çarpıcı özelliği, katladığınızda sadece 12” genişliğinde bir dizüstü bilgisayar kadar yer kaplaması. Tabiri caizse evrak çantası taşır gibi elektrikli scooter taşımanız artık mümkün.

Sağlıkta Devrim: Kesik Açmadan Ameliyat Yapıyor

Robotların sağlık alanında ne kadar yaygın kullanıldığını artık biliyoruz ancak öyle bir teknoloji geliştirildi ki hayran kalmamak mümkün değil. ABD’nin Duke Üniversitesi’nde geliştirilen ve “DAVP” adı verilen teknik sayesinde implantı oluşturacak malzeme ilk olarak sıvı olarak vücuda yerleştiriliyor. Sonrasında robot bir kol yardımıyla hiçbir kesik açılmadan ultrason dalgaları kullanılarak bu implant vücuttaki hedef bölgeye yayılıyor ve istenildiği gibi donduruluyor. Gerçekten hayran kalmamak mümkün değil..

Engelli Oyunseverlere Müjde!

Oyun dünyasında engellilerin sayısı bir hayli fazla. Engeli olmayan insanlara yönelik geliştirilen oyun konsolları, engelli bir bireyin kullanımı için bazen fazla karmaşık olabiliyor. Bu konudaki ihtiyacı fark eden Sony, yaptığı AR-GE çalışmalarıyla engelli oyunseverleri sevindirecek bir tasarıma imza attı. Playstation 5’e özel geliştirdiği yeni kontrol cihazı engelli oyuncuların oyun deneyimini maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Bakalım bunu ne kadar başaracaklar…

Bu da Oldu! Düşünceleri Metine Çeviren Yapay Zeka: DeWave

Her geçen gün bir bilim kurgu filmi daha gerçek hayata dahil oluyor. Şimdi de düşünceleri metne çeviren bir yapay zeka duyuruldu. Avustralya’nın Sydney Teknik Üniversitesi, geliştirdiği başlık ile beynin EEG dalgalarını okuduğunu ve yapay zeka desteği ile metne dönüştürdüğünü iddia ediyor. Lansman sırasında canlı olarak denetilen başlık gerçekten de bunu başardı.Konuşma yetisini kaybeden bireyler için devrim niteliğindeki bu yeni icat bakalım ne zaman herkese satışa sunulacak.

Xiaomi, Elektrikli Otomobil Sektöründe “Ben de Varım!” Dedi

Teknolojik ürünler konusunda Türkiye pazarında ciddi bir paya sahip olan Xiaomi markası şimdi de elektrikli otomobil sektörüne el attı. 6 yıldır üzerinde çalıştıkları SU7 modelini tanıtan Xiaomi, 800 km menziliyle ve 0-100 km/s aralığını 2,78 saniyede tamamlamasıyla sektöre oldukça iddialı bir giriş yaptı. Xiaomi’nin diğer donanım ve yazılım ürünleriyle de entegre edilebilecek otomobilin fiyatı uygun tutulursa tüm dengeler değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir