Dünyadan Ne Haber?-6

“Say Bismillah Yallah Drink”

İsrail – Filistin savaşında ortaya çıkan ikonik anlar tüm dünyada viral bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Kassam Tugayları’nın ele geçirdiği bölgelerde bulunan İsrailli çocuklara karşı şefkatli yaklaşımları ve söylemleri İsraillilere insanlık dersi veriyor. İsrailli çocuklara su verirken “Say Bismillah Yallah Drink” diyen bir mücahidin bu cümlesi o kadar çok beğenildi ki üzerinde bu cümle yazılı olan suluk, matara, bardak gibi ürünler satılmaya başladı. Hatta bazı firmalar bu ürünlerin satışından elde edilen gelirin Filistinlilere yardım olarak gönderileceğini belirtiyorlar.

Motorola’dan Kıvrımlarıyla Öne Çıkan Telefon Hamlesi

Akıllı telefonlarda rekabet farklı boyutlara sıçramaya başladı. Öncelerde işletim sistemi, RAM, kamera gibi kategorilerde rekabete tutuşan telefon markaları şimdilerde telefonun biçimsel özellikleriyle ön plana çıkmaya çalışıyorlar. Samsung, katlanır telefon modelleriyle bu kapıyı aralayan ilk marka olurken Motorola da yıllar boyu süren sessizliğini bozarak “kıvrılabilen” formlu yeni bir model tanıttı. Android işletim sistemli ve 6,9 inç “FHD+ pOLED” ekranlı yeni modelin boyu alıştığımız oranlarda ancak istenildiğinde kıvrılarak neredeyse her forma bürünebiliyor. Hatta isterseniz bileklik gibi bileğinize bile takabiliyorsunuz. Gelişmiş yapay zeka destekli kişiselleştirme özelliği de diğer modellerden ayrılan bu telefon ses getirecek gibi duruyor.

Özgürlük Dansı: Dabka

Harlem Shake, Mannequin Challenge gibi dans akımlarının dünyanın neredeyse her bölgesine yayıldığını görmüştük. Bu akımların ortak özelliği eğlence amacıyla yapılmış olmalarıydı. Şimdilerde ise Dabka adında bir dans akımı ortalığı kavuruyor. Dabka’yı diğerlerinden ayıran özellik Filistinlilerin özgürlük umutlarının sembolü haline gelmesi. Ağır silahlara karşı sadece elindeki sapanıyla mücadele eden Filistinli gencin ateş çemberinde yaptığı bu dans şimdilerde tüm sosyal medyada karşımıza çıkıyor. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin bu katliama sessiz kalmak istemeyen siviller Dabka videoları ile Filistinli mazlumlara destek mesajı yayınlıyor.

Filmdi, Gerçek Oldu: Katil Robot

Güney Kore’de lojistik fabrikasında çalışan işçilerden biri geçtiğimiz haftalarda talihsiz bir şekilde hayatını kaybetti. Lojistik sektörü yapay zekalı robotların iş gücüne kazandırıldığı sektörlerin başında geliyor. Özellikle ağır işlerde insanlara destek olan bu robotlardan biri maalesef bir işçinin hayatına mal oldu. İş arkadaşını kargo kutusu zanneden robot, çalışanı banta yerleştirip vücudunu ezerek hayatını kaybetmesine neden oldu. Şirket yetkilileri çalışanın ailesine tazminat teklif edip olayı gizlemeye çalışsalar da başarılı olamadılar. Bu olaydan sonra Elon Musk’ın “Yapay zeka, nükleer bombalardan daha tehlikeli…” sözü akıllara geldi.

Zeplin Dönemi Geri mi Geliyor?

Google’ın kurucularından Sergey Brin’in havacılık şirketi “LTA Research”ün 10 senedir çalışmalar yürüttüğü “Pathfinder 1” isimli zeplin projesi, ilk deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük uçağı olarak aktarılan bu zeplin, 3 adet Boeing 747 uçağı hacminde. Dikey olarak iniş ve kalkış gerçekleştirebilen zeplinde tam 12 elektrikli motor bulunuyor. Saatte 120 km hıza ulaşabilen Pathfinder 1, diğer testleri de başarıyla geçmesi durumunda hizmete başlayacak. Şirket, ayrıca çok daha büyük bir boyuta sahip olan “Pathfinder 3” zeplini için de çalışmaları başlatmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir