Evdelik Tarifler: Fit Jelibon

Malzemeler

  • 125 ml Süt (Laktozsuz tercih edebilirsiniz.)
  • 4 Yemek Kaşığı Jelatin
  • 100 g Böğürtlen (Tercihe göre farklı meyveler de kullanabilirsiniz.)
  • 1 Çay Kaşığı Bal veya Pekmez (Çok tatlı olmasını istiyorsanız daha fazla ekleyebilirsiniz.)
  • Yarım Limon Suyu

Hazırlanışı

İlk olarak jelatin ile sütü sanki başından beri beraberlermiş gibi olana kadar güzelce karıştırıyoruz ve kıvama geldikten sonra 5 dakika beklemeye alıyoruz. Onlar beklerken böğürtleni ve tercih ettiğiniz diğer meyveleri, limonun suyuyla beraber bir sos tavasına alıp hafifçe ısıtıyoruz. Eğer muz ve benzeri meyveler kullanırsanız ısıtmanıza gerek yok onu da belirtmiş olayım. Isıtma işleminin ardından bir de soğumaya alarak malzemelerin kafasını iyice karıştırıyoruz.

Meyveli karışım biraz soğuduktan sonra balı ve ilk adımda hazırladığımız jelatin-süt karışımını ekliyoruz. Tam da bu aşamada fit tariflerin olmazsa olmazı blender devreye giriyor ve tüm karışımı o eşsiz sesiyle bir güzel elden geçiriyor. Yeteri kadar kafamız ağrıdıktan sonra önümüzde duran bayram şekeri kokulu atıştırmalığı kalıplara döküyoruz. Eğer elinizde haribo ayılarına benzeyen kalıplarınız yoksa üzülmeyin çünkü bu hayat şekilci olabilmek için çok kısa. O yüzden buzlukta yıllardır çilemizi çeken o boynu bükük buz kalıbını kullanabiliriz. Önemli olan içerik güzelliği değil mi zaten?

Hazırladığımız fit jelibonu buzdolabına koyuyoruz ve 1 saat kadar bekletiyoruz. Ara ara parmağımızla kontrol edip böyle kımıl kımıl jelibon kıvamını aldıktan sonra tüketebiliriz.

Afiyet, bal, protein olsun efendim.