GeForce NOW Oynamaya Hazırlanın!

Yunus Atalay

Merhaba ben Yunus. Bugün sizlerle bulut teknolojisi tabanlı bir hizmet olan, düşük sistem gereksinimli cihazlarda bizlerin akıcı bir şekilde oyun oynamasını sağlayan GeForce NOW’a bakacağız.
Şöyle biraz geçmişe gittiğimizde, GeForce NOW 2013 yılında beta sürümü ile karşımıza çıktı ve 2015’de tam sürümüne geçerek hizmet vermeye başladı. Türkiye’de ise Turkcell iş birliği ile 15 Mart 2021 tarihi ile resmen başladı.
GNOW, size bulut sistemi üzerinden, oyunları bilgisayarınıza kurmadan, düşük donanımlı sistemlerde oyun oynayabilmenizi sağlayan bir hizmet. Rakiplerine göre onu en çok öne çıkaran yönü Steam gibi geniş kütüphanesi olan mağazalardaki oyunlarınızı GNOW platformunda oynayabilmeniz.
GNOW, internet üzerinden sizin başka bir bilgisayara bağlanmanız ile çalışıyor. Yani eğer internetiniz çok kötü ise bu sistemi kullanmanız çok zor olacaktır.
Oyunlarınızı bulut sistemi üzerinden oynayarak, istediğiniz yerde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Aynı zamanda GNOW biz oyunculara, gelişmiş oyun içi gölgelendirme sistemi olan RTX’e de erişim imkânı sağlıyor.
Bunu ilk duyduğumda şaşırmıştım, GNOW platformlar arası destek sağlıyor, siz GNOW’dan oyuna bağlanırken karşınızda oynadığınız rakibiniz de kendi bilgisayarından oyuna bağlanmış olabiliyor.
GNOW’ı denemek için, sistem size 30 dakikalık bir deneme hakkı sunuyor. Eğer bulut tabanlı oyun hizmeti kullanmadıysanız, gerçekten bunu tecrübe etmelisiniz. Çünkü bilgisayara vantilatör doğrultmuş, fana ağzını yapıştırıp üflemiş, buz koymuş ve bilgisayar bozmuş birisi olarak söylüyorum. İlk gözlemim, bilgisayar ısınmıyor.
Biraz da geleceğe yönelik baktığımızda neredeyse her şeyin abonelik sistemine geçtiğini görmek o kadar da zor değil. Son dönemde eskiden çıkmış oyunlarını sürekli önümüze süren ve özgün işler yapmayan oyun dünyası, paranın olduğu abonelik sistemini görünce tıpkı video içerik platformları gibi orta kalite oyunlarla karşımıza çıkabilmekteler.

GNOW’a Dair Sorular

Fiyatlar Nasıl?
Güncel fiyatlara bakacak olursak 30 dakikalık ücretsiz bir deneme paketi, 70 TL’lik bir haftalık paket, 30 TL’lik 24 saatlik bir paket, 190 TL’lik bir üç aylık paket, 480 TL’lik de 6 aylık bir paket bulunuyor.
Öğrenciye Bir Kıyak Var Mı?
Maalesef.
Kaç Fps Veriyor?
Donanıma bağlı olmaksızın Türkiye’de sunucular üzerinden 1080p çözünürlükte 60 fps’de akıcı bir şekilde oynanabiliyor.
Gta Açar Mı?
Yaklaşık bundan iki yıl önce Blizzard (Diablo, Warcraft, Overwatch) firması GeForce NOW’dan çekildi. Bunun yanında diğer firmalar da ayrıldı. Bazıları kendi bulut sistemleri, rakip bulut sistemleri ya da daha kârlı yayıncılık anlaşmaları için GNOW’dan ayrıldılar. Evet “Ben böyle işe Half Life Levyesi atarım! Kafalarına Mario düşsün! Böyle sis mi atılır!” dediğinizi duyuyorum.
Kaç Mbps İnternet Lazım?
60 fps’de 720p için en az 15 Mbps ve 60 fps’de 1080p için 25 Mbps.
Steam dışında başka hangi mağaza var?
Epic Games, Uplay, Origin veya GOG.
Nasıl ulaşırım?
https://gameplus.com.tr/