Kamp Rotası: Hacılı Şelalesi

İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri, bu tartışılmaz… Ancak her ne kadar güzelliğiyle ön plana çıksa da bir metropol olması ve hayatın İstanbul’da çok hızlı yaşanıyor olması insanı bazen yorabiliyor. Tam da bu yorulma anlarında şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe, ferah biri nefes almak istediğinizde gidebileceğiniz kamp yerlerinden biri de Hacıllı Şelalesi. Zaten şelale barındıran bir yer ne kadar kötü olabilir ki?

Hacıllı Köyü; İstanbul’un Şile ilçesi içinde yer alan en güzel köylerden biri. İstanbul merkezine 90 km uzaklıktaki bu şirin yerleşim yerine 1.5 saatte ulaşmak mümkün. İster Şile/Ağva yolu üzerinden ister Şekerpınar/Gebze yolu üzerinden köye gidilebiliyor ama yolları asfalt olan Şile yolunu tavsiye edebilirim. Köye vardıktan sonra şelale tabelalarını takip ederek muhteşem bir manzaraya ulaşabilirsiniz.

Hacıllı’nın tarihine baktığımızda bu bölgede yer alan mağaralar Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanındaki (284-305) ilk Hıristiyanlara doğal bir sığınak olmuş. Askerler yakaladıkları esirleri buradaki mağaralara hapsetmişler. Hacıllı Köyü’nün güneydoğusundaki tepede bulunan Gürlek Mağarası, ilk Hıristiyan hapisanelerinden biri olduğu için tarihi bir öneme sahip. 1985 yılında köyün öğretmeni Osman Yardımcı tarafından keşfedilen bu mağaralar gizemli görüntüsüyle sizi cezbetse de içine girmenin tehlikeli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hacıllı’ya gitmişken 11 Göller Vadisi’ni de görmeden dönmek olmaz. Değirmen Deresi’ni takip ederek ilk göle ulaşacağınız bölgede sizi irili ufaklı 11 göl karşılayacak. Alanda ilerlemek için kaygan kayalıklardan atlamanız gerekebilir. Bu nedenle ayakkabı seçiminize dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bölgede keşif yaparken kartpostallara konu olacak manzaralara şahit olacağınıza emin olabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

  • Şelale/Dere Kenarında Kamp
  • Amatör Balıkçılık
  • Odun Ateşinde Mangal/Çay
  • Doğa Yürüyüşü
  • Mağara Keşfi

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bölgede telefon çekmiyor. İletişim için yanınıza telsiz gibi cihazlar alabilirsiniz.
Kamp alanında işletme bulunmuyor. Köyden tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
Kamp alanında çeşme ve tuvalet yok.

Mevsim gerekliliklerine uygun olarak kıyafet ve ekipman almakta fayda var.
Etrafta hiç ışık kaynağı yok. El feneri veya kafa lambası işinizi görecektir.
Doğal yaşam alanında olduğumuzu unutmamalı ve yaban hayvanlarına dikkat etmelisiniz.

Hamza KİBAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir