Khabib Nurmagomedov

Khabib Nurmagomedov, 20 Eylül 1988’de Rusya’ya bağlı özerk bir devlet olan Dağıstan’da 3 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.
Kirovaul kırsal mevkisinde orta sınıf bir ailede büyüyen genç Nurmagomedov, hiperaktivitesi nedeniyle evde ve mahallede rahatsızlık verebilen enerjik bir çocuktu. Babasının spor salonuna dönüştürülen iki katlı binasının zemin katında öğrencileri eğitmesini izlemesi sayesinde 8 yaşındayken dövüş sanatlarına tutku ile başlamıştı. Nurmagomedov, sporda sıçramalar ve sınırlar kaydetti ve hatta 9 yaşındayken bir ayıyla güreşti. 15 yaşında Judo’ya, 17 yaşında Sambo’ya başladı. Sambo; karate ve judonun karışımı, özellikle askerî amaçlar için geliştirilmiş sert bir spordu.
Eğitimlerini tabii ki güçlü bir koç olan babasından aldı. 20 yaşında karma dövüş sanatlarında profesyonel maçlara çıkmaya başlayarak kariyerinin ilk adımlarını atmış oldu.

UFC’nin ilk Rus ve ilk Müslüman şampiyonu olarak bilinen Khabib Kartal lakabını almış. Evli ve iki çocuk babası Khabib, muhafazakâr bir hayat tarzına sahip ve magazin yönü oldukça az. Başına taktığı geleneksel Kafkas şapkasıyla şov dünyasına bir şey vaat etmeyeceği düşünülüyordu ki bu sebeple UFC dünyasına girmesi oldukça zor oldu.

Avar Türkü kökenli olması sebebiyle Türkiye’ye de yakın bir isim ve Galatasaray taraftarı. 29 müsabakalık yenilgisiz kariyeriyle karma dövüş sanatlarında güncel en uzun süre yenilgisiz seriye sahip UFC hafif sıklet şampiyonu olan Müslüman boksör Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor karşısında aldığı epik zaferle spor dünyasında Muhammed Ali etkisi yaratmıştı. Khabib’in McGregor karşısında aldığı epik zaferin en büyük motivasyon kaynağı dinine, atasına ve ülkesine hakaret edilmesiydi. Değerlerine sahip çıkan takdirlik duruşuyla ve sportif başarısını aynı potada eritmeyi başaran Khabib, son yıllarda en fazla konuşulan sporculardan biri olmayı başardı.

Babasının vefatı sonrası annesine verdiği söz nedeniyle karma dövüş sanatları sporundan emekli olduğunu açıkladı.

1988
20 Eylül’de Dağıstan’da dünyaya geldi.

2008
13 Eylül’de MMA’da (Karma Dövüş Sanatları) ilk maçına çıktı.
Ekim ayında 4’lü bir turnuvada bir gecede üç maçı kazanarak adını dünyaya duyurdu.

2012
UFC’de çıktığı ilk maçta rakibini üçüncü rauntta pes ettirdi.
7 Temmuz’da UFC 148 şovunda Gleison Tibau karşısında jüri kararıyla galibiyet aldı.

2013
18. maçına çıktı ve MMA’daki 18. galibiyetini aldı. Thiago Tavares’i 2 dakika dolmadan nakavt etti.
23 Mayıs’ta Abel Trujillo’yu yendi. Bir maçta rakibini en çok yere çeken isim olarak UFC tarihine geçti.
Haziran ayında evlendi.

2014
FOX 11 şovunda rakibini dominant performans sergileyerek jüri kararıyla mağlup etti.

2016
Darrel Horcher ile yaptığı maçı ikinci rauntta teknik nakavt ile kazandı.

2018
Beş raunt boyunca üstünlük sağladığı rakibini jüri kararıyla yenip UFC hafif sıklet şampiyonu oldu.

2020
24 Ekim’de Justin Gaethje’yi mağlup ettikten sonra profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı.