Kitabın Ortasından – Ocak 2024

Küçük Kahraman

Her ne kadar çocuk öykü kitabı olarak geçse de yetişkinlere yönelik de bir çok mesaj içeriyor Küçük Kahraman. Vatan sevgisi, insan sevgisi, merhamet, saygı gibi temalardan beslenen kitaptan çokça ders çıkarmak mümkün. Oldukça anlaşılır ve akıcı bir dile sahip. Tarihten beslendiği için de aynı zamanda bilgilendirici diyebiliriz. Kahramanımız İzmir’in bir köyünde yaşayan Memiş adında 12 yaşındaki bir çocuk. Olay Kurtuluş Savaşı döneminde geçiyor. İzmir, Yunan işgali altında olduğu için o dönemde köylüler işgalciler tarafından eziyete uğruyordu. Bu eziyetler nedeniyle babasını kaybeden Memiş, “Artık bir şeyler yapmak lazım.” diyerek milli mücadeleye katılıyor. Arkadaşlarını ve çevresindeki yetişkinleri de ikna ederek kendi yaptığı planı hayata geçiriyor ve Yunan askerlerine unutamayacakları bir ders veriyor. “Her Türk Asker Doğar!” sözünün en çarpıcı kanıtlarından biri olan Küçük Kahraman, kitaplığınıza değer katacak eserlerden biri.

Tutunamayanlar

Tutunamayanlar… İsmi sizi yanıltmaya müsait olabilecek bu kitap aslında uçurumun kenarında bir çıkıntıya ya da bir ağaç dalına tutunamayanları değil, modern dünyanın dayattığı hayata tutunamayanları anlatıyor. Oğuz Atay’ın ilk romanı olan bu kitapta kahramanın adı Turgut. Arkadaşı Selim’in beklenmedik ölümünü araştıran Turgut, tanıştığı her yeni insanda olayı biraz daha derinlemesine inceleme şansı buluyor. Bu süreçte bazen kendisine destek olan bazen de karşı çıkan iç sesi Olric ile konuşmaları, okurları bazı sorulara yöneltiyor. Selim’in zihin kıvrımlarında dolaştıkça kendisinin de “tutunamayan” olduğu gerçeğiyle yüzleşen Turgut, romanın sonuna doğru Selim’in tercih ettiği yolda, belirsiz bir serüvene yelken açıyor. Gerek kalınlığı gerek ağır anlatımıyla gözünüzü korkutsa da fırsat verdiğinizde sizin yaşantınıza da ayna tutacak olan Tutunamayanlar’ı günümüz dünyasında yaşam mücadelesi veren her insanın okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Barbaros Hayreddin Paşa

Ercan YILMAZ, Yeditepe Çocuk’tan çıkan beş kitaplık “Ninemin İzinde Tarih” serisiyle, yeni hikâyeler ve hız kesmeyen muhteşem gezi rotalarıyla okuyucuyu selamlıyor.
Tarihe meraklı kahramanımız Sena’ya kimler eşlik ediyor?

Çoğu zaman anlaşamasalar da yanından bir türlü ayrılmayan basketbol ve gezme meraklısı Ali Asaf, bir köpekten çok daha fazlası Aksaray malaklısı Ağırbaş, eşine az rastlanan antika motosiklet Deli Kırlangıç, son teknoloji harikası Kadirşinas ve alışılmış babaanne figüründen çok farklı ve çok çılgın Macide Hanım… Böyle renkli bir ekip, tarih gezilerine başlayınca doğal olarak heyecan fırtınası da bir an bile dinmek bilmiyor. Ekibimiz, kimi zaman Çanakkale Kilitbahir Kalesi’ne çıkıyor, kimi zaman Eyüpsultan Tepesi’ne gidiyor, kimi zaman da Süleymaniye’den, Ayasofya’ya eğlence, macera ve heyecan dolu bir serüvenle maceradan maceraya atılıyor. Tozu dumana katan ekibimiz, kimi zaman gülüyor, kimi zaman hüzünleniyor ama genellikle de eğleniyor.

Barbaros, Ali Kuşçu, Piri Reis, Evliya Çelebi ve Mimar Sinan gibi Türk tarihinin önemli isimlerinin anlatıldığı bu müthiş seri, heyecan dolu olaylar ve akıcı hikâyelerden oluşuyor.

Said KARAHASAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir