Küllerinden Doğan Oyun: Cyber Punk 2077

Özgür Çetin

Büyük beklentilerle piyasaya sürülen ancak büyük bir hayal kırıklığı olan Cyberpunk 2077 oyunu küllerinden doğdu. Eylül ayı başında yeni bir güncelleme alan oyun artık çok daha keyifli bir deneyim sunmaya başladı. 1.6 ya da bilinen ismiyle Edgerunners güncellemesiyle oyun bir dizi yeniliğe de kavuştu.
Bu yenilikler arasında yeni silahlar, yeni görevler ve yeni kıyafet dolabı özellikleri oyuncuların yüzünü güldürdü. İlk piyasaya çıktığında saçma sapan bug sorunları ile oyuncuları kendinden soğutan Cyberpunk 2077 bu sefer kendini affettirmiş görünüyor. Oyun dünyasında pek görülmeyen bu durum oyununu sevenlerin sayısını da artırdı.
Gelen yeniliklere bakacak olursak:
Yeni gardırop özelliği ile artık zırh istatistiklerini değiştirmeden kıyafetlerini değiştirmeden dış görünüşünüzü değiştirebileceksiniz. V’nin Safe House ve apartmanlarınızdaki gardıroplarınızda 6 adede kadar kıyafet oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz kıyafetler aralarında envanter aracılığı ile geçiş yapılabilir.
Oyuna 3 yeni görev daha eklendi. Concrete Cage Trap, Desperate Measures ve Nasty Hangover. Ayrıca oyunda artık 6 yeni silah da kullanılabilecek.
Kappa ( Akıllı Silah), Senkoh LX ( Teknik Makine Tüfek), Hypercritical Iconic Precision Rifle (Concrete Cage Trap görevi ile elde edilir), VST-37 (Güçlendirilmiş Pompalı), MA70 HB (Güçlendirilmiş hafif makineli tüfek) ve Kyubi ( Güçlendirilmiş Saldırı Tüfeği).
Ek olarak 5 yakın dövüş silahı da oyunda kullanılabilecek. Neurotoxin Knife (Blue Fang varyantı), Punknife (Headhunter varynatı), Claw (Balta), Razor (Pala), Cut-O-Matic (Elektrikli Testere).
Ayrıca oyunda onlarca farklı düzenleme ve yenilik de oyuncuları bekliyor. Birçok hatanın düzeltildiği oyun oyuncuları mutlu etmiş gibi görünüyor. Zira, Steam platformunda anlık oyuncu sayısı 18 Eylül günü saat 14.00’da alınan istatistiğe göre 85.555 kişiyi gördü ve Ocak 2021’den bu yana en yüksek anlık oyuncu sayısına ulaştı. Yine de oyunun Aralık 2020 tarihinde piyasaya sürüldüğünde anlık oyuncu sayısının 1 milyonu biraz geçtiğini hatırlatalım. Yani o rakamlara ulaşmasına daha çok zaman var.
Cyberpunk: Edgerunners Konusu
Geleceğin teknoloji ve beden modifikasyonu takıntılı bir kentinde hayatta kalmaya çalışan bir sokak çocuğunun yaşamı. Kaybedecek her şeyi olduğu için, Cyberpunk olarak da bilinen bir paralı asker kanun kaçağı olan Edgerunner olarak hayatta kalmayı seçer.