Milli Futbolcu: Arda Turan

Kaptan olunur mu, kaptan doğulur mu?

Kaptanlık önemli bir vazifedir, liderlik gerektirir. Doğru kararlar vermek ve bazen verdiğiniz hatalı kararların arkasında durabilmeyi ister. Sonradan da öğrenilebilir diye düşünüyorum ama mutlaka doğuştan da bazı yetilerin olması kanaatindeyim.

İyi bir kaptandan iyi bir teknik direktör olur mu?

Ben de tabii ki teknik direktörlük yapmak istiyorum ama doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şartlarda. Acele etmiyorum, daha sabırlı bir şekilde ilerliyorum. Bu işte çok tecrübe gerektiriyor. Ben hayallerimin kısıtlanmasını istemiyorum. Fazla tecrübe sahibi olunca bu alanda neler oluyor bilmiyoruz. Benim için tecrübenin kıyası Fatih Terim’dir. Onun dışındaki örneklerin hepsine yetişebilirim diye düşünüyorum.

Ülkemizi yurt dışında çok güzel temsil etmiş biri olarak, sizce yurt dışında kaptanlık yapmakla Türkiye’de yapmak arasında fark var mıdır?

Yurt dışındaki kulüplerin oturmuş bir yapıları var. Maddi sıkıntılar daha az, basınla ilişkiler daha düzenli oluyor. Türkiye’de basın ve kulübün yönetim şeklinde bazı aksamalar, toleranslar oluyor ve bu da kulübü profesyonellikten uzaklaştırıyor. Bu yüzden Avrupa’daki kaptanlar tabii daha rahat oluyorlar. Sorunlara konsantre oluyorlar. Türkiye’de kaptanlık yapmak bir tık daha zor diye düşünüyorum. Aslında kaptanlar da kendilerine daha fazla sorumluluk alıyor. Taraftar da bazen kaptanlara fazla sorumluluk yüklüyor. Fakat son senelerde kaptanlığın daha anlam kazandığını görüyoruz çünkü kulüplerimiz daha iyi yönetilmeye başladı. Basınla ilişkiler artık daha düzenli.

Biriyle her zaman rakip, diğeriyle takım arkadaşı oldunuz. Sizce Messi mi Ronaldo mu?

İkisi de çok kıymetli çok özel oyuncular. Ben daha önce de bunu söylemiştim, bir tanesi elinizde olduğu zaman oyunun tamamına hükmedebilirsiniz. Fakat bir tanesi ile goller, asistler olabilir ama Messi’nin çok daha farklı olduğunu düşünüyorum. İkisi de dünya tarihine damga vurdu. Belki de tarihin en iyi iki oyuncusu. Büyük saygıyı hak ediyorlar. Kardeşlerim hangisini örnek alırsa, doğru yoldur. Bu iki ismin başardıkları çok özel, kıymetli şeyler. Bu zor işleri bize çok kolay gösterdiler. Sanki herkes yapabilirmiş gibi gösterdiler. Bu yüzden bir gün futbolu bıraktıklarında onları gerçekten çok özleyeceğiz.

Türkiye’deki altyapılar ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Hangi kulüplerin altyapılarını beğeniyorsunuz?

Galatasaray altyapısını çok beğeniyorum. Altınordu, Trabzonspor, Fenerbahçe, Beşiktaş da çok iyi gidiyor. Altyapıda oynayan kardeşlerime şöyle bir tavsiyem var: Altyapılarda üç yüz-beş yüz kişilik gruplar oluyor ama bunlardan beş on tanesi üst düzey elit sporcular oluyor. Hayallerinizi kısıtlayın demiyorum ama okulunuzu asla bırakmayın. Birinci önceliğiniz her zaman dersleriniz olsun. Derslerinizi en iyi şekilde devam ettirin. Spor yanında mutlaka gelecektir.

Sizi futbola yönlendiren şey neydi?

Küçükken sokakta çok fazla top oynardım. Tabii önce derslerimi bitirmek şartıyla. Derslerimi bitirir bitirmez kendi evimizin önünde mahallede top oynardım. Böylece futbola doğal bir süreçte kendim yöneldim.

Türk futbolunun gelişmesi için neler yapmalıyız?

Çok önemli bir kural var. Sabırlı olmak lazım. Bir sisteme inanıp devam etmek gerek. Bunun dışında çok iyi statlara, altyapılara sahibiz. Bunun yanında iyi zeminler oluşturmamız gerek diye düşünüyorum.

Yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben olaya iyi futbolcu kötü futbolcu diye bakarım. Futbolcu iyiyse, yabancısı Türk’ü fark etmeksizin oynar. Önemli olan senin iyi olmandır diye düşünüyorum.

Birçok farklı takımda oynadınız. Bu takımlarda oynarken maça çıkmadan önceki motivasyonunuzu nasıl sağlıyordunuz?

Oynadığım takımlar hep büyük takımlardı. Büyük takımların felsefesi her maçı kazanmak üzerinedir. Böylelikle her zaman hücum etmek üzerine hazırlanırsınız. Şöyle bir şey de var; bazen en iyi savunma hücum yapmaktır. Maç öncesi soyunma odasındaki atmosfer tamamıyla ciddi, konsantre olunmuş ve her zaman kazanmaya odaklıdır. Beraberliği ve kaybetmeyi hiçbir zaman düşünmeden her zaman kazanmaya odaklı olarak maça çıkarız. Oyuncular kendileri nasıl konsantre olup motive oluyorsa o şekilde bir ortam oluşturur.

Gençlere ne tavsiye edersiniz?

Ben anne-baba rızasına çok değer veririm. Hayatımda aldığım bütün kararlarda onlara danışırım. Bu benim için çok önemlidir. Öte yandan sizlere tavsiyem: Hayallerinizi başkaları belirlemesin. Hayallerinizi kısıtlamayın ve hayal kurmakta özgür olun. Dünyadaki en başarılı insan olabileceğinize inanın.

Fatih Terim, yayınlanan belgeselinde Galatasaray’a başkan olabileceği yönünde bir açıklamada bulundu. Siz bunu bekliyor musunuz? Eğer olursa siz de teknik ekipte yer almak ister misiniz?

Fatih hoca bizim büyüğümüz ve kanaat önderimizdir. Galatasaray camiası için de görevde olsa da olmasa da bir lider konumundadır. Fatih hoca nerede olursa biz onunla birlikte olmaktan şeref ve gurur duyarız.

Futbol kariyerinde ilerlemeseydiniz ne yapmak isterdiniz?

Benim babam Türk Hava Kuvvetleri’nde yer hizmetlerinde personel olarak çalışıyordu. Havalimanına giderdim bazen. Uçaklara meraklıydım. Pilot olmak isterdim.

Karam tayfaya ne oldu?

Selçuk’u dün aradım maçı vardı Başakşehirle. Burak’la hep konuşuyorum. Gökhan’la geçen hafta beraberdim. Hakan Balta’yı keza bir maçından sonra tebrik ettim. Zaman geçtikçe yaşlanıyoruz ister istemez. Evlilikler oluyor, çocuklarımız oluyor. Hepimiz başka yollara gidiyoruz. Gönüller yine bir hep beraberiz. Denk gelemiyoruz eskisi gibi. Bir de beraber olduğumuzda paylaşım yapmıyoruz. Karam tayfa aynı devam ediyor 🙂