Pizza’dan Pissa’ya – İtalya

Kendine has mimarisi, herkesin gönlünde yer edinmiş lezzetleri, köklü tarihî, birçok akımın öncüsü ve benzersiz kültürel değerleri ile İtalya; Akdeniz’e kıyısı olan ve kuzeyde Alp Dağları’nın bulunduğu bir Güney Avrupa ülkesidir. Yaklaşık 60 milyon nüfusa ve 302.072 km2 yüzölçümüne sahiptir. Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardinya Adası da İtalya’da yer alır.

Yaklaşık 200 bin yıllık bir geçmişe sahip olan İtalya, tarihî mirasın en zengin olduğu ülkelerin başında gelmektedir.

Kendinizi âdeta Orta Çağ’da hissedeceğiniz müze kıvamında bir başkent olan Roma, yüzen şehir Venedik, Rönesans’ın doğum yeri olan Floransa, Verona, Milan, Napoli ve daha fazlasının bulunduğu İtalya’ya gelin birlikte bir göz atalım!

KİM BU İTALYANLAR?

İtalyanlara ait tarihte bilinen en eski iz MÖ 500’lü yıllara dayanmaktadır. Bu yıllara ait en belirgin izler ise Keltler, Etrüskler, Rum Azınlıkları ve Romalılar olmak üzere dört belirgin medeniyete aittir. İtalya’nın tarihinde en göze çarpan kavram ise herkes tarafından bilinen Roma İmparatorluğu’dur. Kuruluşu MÖ 595 yılı olarak gösterilen bu imparatorluk, tam 1480 yıl boyunca hüküm sürmüştür. Aynı zamanda İtalyanlar, 15. yüzyılda tüm Avrupa’yı etkisi altına alan Rönesans’ın da ana vatanı olarak bilinmektedirler.

İtalyanlar oldukça çeşitli ve renkli yemek kültürleri ile karşımıza çıkarlar. Dillerden düşmeyen pizzaları ve makarnaları bu yemeklerin başında gelir. Yemekleri çoğunlukla karbonhidrat ağırlıklıdır. Bununla birlikte yiyeceklerinin taze olması onlar için oldukça önemlidir. Makarnalarından eksik etmedikleri fesleğenlerini çoğu İtalyan’ın bahçesinde görebilirsiniz. Lezzetleri bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kuzey kısmında balık ve mısır ağırlıktayken, güneyde ise zeytin ve enginar gibi sebze ağırlıklı yemekler tercih ederler. İtalyanların yemek konusunda oldukça titiz kuralları vardır. Asla donmuş gıda kullanmamak, spagettiyi kırmadan yemek ve yalnız yemek yememek bu kurallardan yalnızca birkaçıdır.

Ülkenin resmî dili İtalyancadır. Nüfusun neredeyse tamamı bu dili konuşmaktadır. Ülkedeki en yaygın inanç Hristiyanlığın Katolik mezhebidir. İtalya’ya son yıllarda Asya ve Kuzey Afrika’dan gelen göçler ile birlikte ülkede Müslüman nüfusu da artış göstermiştir.

İtalyanlar yemekleri ve mimarilerinin yanı sıra moda akımları ile de dünyada oldukça ün salmışlardır. Birçok konuda olduğu gibi giyim ve kuşamda da oldukça önemli kuralları bulunmaktadır. Nerede olursanız olun bir İtalyan’ı tarzıyla çok kolay tanıyabilirsiniz. Geniş yakalı keten gömlekler, bilek boy pantolonlar, tasarım ayakkabılar ve eşsiz renkler stillerinin olmazsa olmaz parçalarıdır. İtalyanların modada bu kadar ünlü olmalarının en büyük nedeni ise Milano Moda Haftası’dır. Bununla birlikte dünyaca ünlü daha pek çok marka bu ülkede doğmuştur. Bu sayede İtalya’nın modadaki yeri de oldukça eşsiz ve özel olarak karşımıza çıkar.

İtalyanlar hakkında aslında bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri UNESCO tarafından korunan tam 51 mirasa sahip olmalarıdır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Rönesans ve kendilerine has oluşturdukları Barok mimarisi ile yankı uyandıran yapılara ev sahipliği yapan İtalya, tarihî yapıları ile de oldukça ön plandadır. Dünya üzerinde yapısal olarak asırlar boyunca neredeyse bozulmadan günümüze kadar ulaşabilmiş yapıların birçoğu bu ülkede bulunmaktadır. Ülkenin dört bir kısmı Antik Roma’nın esintilerini üzerinde hâlâ taşımaktadır. İtalya, mimarisi, doğal güzellikleri ve kültürü ile Avrupa’nın kültürel açıdan en önde gelen ülkelerinin başında gelmektedir.

Nerelere Gittik?

Kolezyum

Kolezyum İtalya’nın başkenti Roma’da bulunur. 56 metre yüksekliğe, 156 metre genişliğe ve yaklaşık olarak 50 bin kişinin sığabileceği bir alana sahiptir. Dünyaca ünlü bu tarihî yer dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Tam tamına 2000 yıllık tarihî ile Antik Roma’nın izlerini üzerinde taşıyan ve günümüze kadar neredeyse bozulmadan ulaşmayı başaran nadir yapılardan biridir. Yapı “Roma’nın En Büyük Amfitiyatrosu” unvanına sahiptir.

Pantheon

Pantheon ya da Panteon Tapınağı, Antik Roma tarihinden bu yana en iyi korunan dinî yapıların başında gelmektedir. Antik Roma’nın en büyük kubbesine sahip yapısıdır. Turistlerin Roma’daki en uğrak noktası burasıdır. Yapı ilk olarak Pagan Tapınağı olarak inşa edilmiş, sonrasında kiliseye çevrilmiştir. Piazza della Rotonda bölgesinde bulunan yapı Roma’da turistik olarak en çok ziyaret edilen yapıdır.

Etna Yanardağı

Etna Yanardağı konumu olarak İtalya’nın güney kısmında Sicilya’nın doğusunda bulunan aktif bir yanardağdır. Avrupa’nın en yüksek yanardağı olan Etna, 3329 metre yüksekliğe, 1190 km2 alana sahiptir. Dağın yüksekliği her alev püskürtmesinde değişim göstermektedir. Hâlâ aktif olan yanardağ, dünyadaki en aktif yanardağlardan, yani en çok patlama olan volkanlardan birisidir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Sicilya halkının bir kısmı bu dağın eteklerinde yaşamaktadır. Halk, yanardağın toprağa getirdiği verimli volkanik toprakta tarım yaparak hayatını sürdürmeye devam etmektedir.

Venedik

Venedik, İtalya’nın kuzeyinde birbirinden ayrı ve birbirlerine köprü ile bağlanmış 118 adadan oluşan bir bölgedir. Sular Şehri ve Kanallar Şehri olarak da adı bilinir. Yerel halk, yıllardır balıkçılık ve ticaret yaparak geçimini sürdürmektedir. Mimarisi oldukça gelişen bu şehir, Rönesans Dönemi’nin en önemli ve en gelişmiş yerlerinden birisidir. Şehirde hem gondollar ile hem de yürüyerek seyahat edilebilmektedir. Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunan şehirde kış ayları da ılıman olarak geçer. Diğer yapılar ve bölgelerde olduğu gibi Venedik de UNESCO’da yerini almıştır.

Pisa Kulesi

Sosyal medyada sıkça karşılaştığımız herkesin fotoğraflarında düzeltmek için binbir çaba sarf ettiği Pisa Kulesi, İtalya’nın Toskana eyaletinde, Pisa şehrinde bulunmaktadır. Kulenin yapılış amacı, Pisa katedrali için bir çan kulesi olarak düşünülmüştür ancak zeminin sağlam olmaması sebebi ile kule, ancak 5 yıl dik durabilmiştir. Yapının inşası savaşlar sebebi ile 199 yıl boyunca devam etmiştir ve 1173 yılında başlanan inşaat 1272’de anca tamamlanmıştır. Toplam altı adet üst üste bindirilmiş sütundan inşa edilen 8 katlı kule, günümüzde hâlen eğilmeye devam etmektedir. Pisa Kulesi, UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır.

Como Gölü

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Como Gölü, başlangıç noktası Como ve Leco, birleşme noktası ise Colico bölgesidir. Üç bölgeye de yayılmış bu göl yapı olarak ters bir “Y” harfine benzetilmektedir. İtalya’nın en büyük 3. gölüdür. Göle ulaşım 1952 yılından beri tekne ile sağlanmaktadır. Gölün çevresi Alplere doğru uzar ve göl buzul gölü olarak bilinir. Antik Roma’dan beridir varlığını sürdüren göl, eşsiz manzaralara da ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’nın tatil için en çok tercih edilen yerlerinden birisi olarak da bilinmektedir.

Asya Özkan