Asyanın Kalbi Kırgızistan

Kırgızistan, Orta Asya’da Kazakistan, Çin, Tacikistan ve Özbekistan ile sınırı olan karayla çevrili bir ülkedir. Denize herhangi bir ülkeden daha uzaktır ve tüm nehirleri denize ulaşmayan kapalı havzalara akar. Tanrı Dağları dağlık bölgesi ülkenin %80’inden fazlasını kaplar, geri kalanı vadiler ve havzalardan oluşur.

Issık Göl, Kırgızistan’ın en büyük gölü ve Titicaca’dan sonra dünyanın en büyük ikinci dağ gölüdür. En alçak nokta 132 metre ile Kara Derya ve en yüksek zirveler Çin sınırını oluşturan Kakshaal-Too aralığındadır. 7.439 metre ile Cengiz Zirvesi en yüksek noktadır ve jeologlar tarafından dünyanın 7.000 metrenin üzerindeki en kuzey zirvesi olarak kabul edilir. Kışın yoğun kar yağışı, genellikle ciddi hasara neden olan bahar sellerine yol açar. Dağlardan gelen akıntı da hidroelektrik için kullanılır.

Kırgızistan, altın ve nadir toprak metalleri dâhil olmak üzere önemli metal yataklarına sahiptir. Ülkenin ağırlıklı olarak dağlık arazisi nedeniyle, arazinin %8’den daha azı ekilmektedir ve kuzey ovalarındaki Fergana Vadisi’nin saçaklarında yoğunlaşmaktadır.

Kuzeydeki Bişkek, 937.400 nüfusuyla başkent ve en büyük şehirdir. İkinci şehir, Özbekistan sınırına yakın Fergana Vadisi’nde bulunan Oş antik kentidir. Ana nehir, Fergana Vadisi’nden batıya Özbekistan’a akan Kara Derya’dır. Özbekistan’daki sınırın ötesinde, bir başka büyük Kırgız nehri olan Narın Nehri ile birleşir.

Bişkek

Bişkek, geniş yolların, mermer devlet yapılarının ve Sovyetler Birliği biçiminde apartman bloklarının bir arada bulunduğu bir kenttir. Kent, bir satranç tahtası biçiminde tasarlanmış olup sokakların çoğunun iki yanında ağaçları sulama amaçlı dar parklar bulunur. Bu yolla sulanan ağaçlar yazları sıcakta gölgelik görevi gördükleri gibi kenti de güzelleştirirler. Keyifle gezilecek yerler arasında sizi bekliyor.

Burana Minaresi

İslâmiyet tarihinin ilk eserlerinden biri olarak kabul edilen Burana Minaresi, Tarihî İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib’in memleketi olan Balasagun’da yer alan bu minare, 9. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.
O dönemlerde minare ve gözetleme kulesi olarak kullanılan bu yapı günümüzde yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip.

Fairy Tale Kanyonu

Fairy Tale Kanyonu (Masal Kanyonu), adının hakkını veren masal tadında bir kanyon. Kırmızı renkli kumtaşı kayaçları ve tepeleriyle muhteşem bir uyum oluşturan bu bölge, yürüyüş meraklıları ve fotoğrafçılar için kaçırılmayacak bir rota. İlginç görüntüsü nedeniyle Fairytale ismini alan bu kanyonda kendinizi hayal gücünüzün rüzgârına bırakın ve etrafı keşfedin.

Han Tengri Zirvesi

Eğer tırmanış yapmaktan hoşlanıyorsanız, 25 farklı tırmanış rotası bulunan Han Tengri Zirvesi’ne mutlaka uğramalısınız. 7010 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek üçüncü noktası olarak bilinen bu zirve yalnızca ülkede değil, dünya çapında üne sahip bir tırmanış noktası konumunda.

Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları

Büyük İskender’i bile tadıyla etkileyen leziz cevizlerin yetiştiği rivâyet edilen Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları, dünyanın en büyük ceviz ormanı ünvanına sahip. Devlet tarafından koruma altına alınan bu ormanın Kırgız dilindeki isim anlamı ise ‘Arslan Kapı’. Ceviz ağaçlarının yanı sıra mağara ve şelalelere de ev sahipliği yapan bu orman, ülkedeki en popüler doğa alanlarından. 🙂

Bişkek Devlet Tarih Müzesi

Sovyet dönemine dair merak ettiğiniz şeyler varsa Bişkek Devlet Tarih Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Sovyet Dönemi’ne ait tarihî belgeler, fotoğraflar ve eşyaların sergilendiği bu müze Bişkek şehrinde yer alıyor. Ülkenin tarihî geçmişi ve Kırgız kültürü hakkında ilgi çekici noktaları keşfedebileceğiniz bu müze Pazartesi hâriç haftanın her günü ziyarete açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir