Rota Bizden Hareket Senden: Florya

AdımApp uygulamasını indirin, adımlar puana, puanlar sürpriz hediyelere dönüşsün.

Florya, bazılarına göre adını burada bir av köşkü yaptıran Kanuni Sultan Süleyman’ın Başdefterdarı İskender Çelebi’nin doğum yeri Florina’dan almıştır. Bazı diğer kaynaklar ise Florya adının Yunanca “Florion”dan geldiğini savunur. Adını nereden aldığı tartışılır ancak bizce Florya, İstanbul’un en sakin, en huzur verici semtlerinden biri. Bir yanda Marmara Denizi kıyısında uzanan masmavi sahili, diğer yanda iç kesimleri süsleyen yemyeşil ormanları. Şiirlere, romanlara ve hatta şarkılara konu olan güzelliğiyle Florya’yı gelin birlikte dolaşalım!

01. Florya Sahil Parkı

Florya söz konusu olduğunda ilk gidilmesi gereken yerlerden biri şüphesiz Florya Sahil Parkı. İstanbul’un hızlı yaşamından uzaklaşabilmek ve sakin bir nefes alabilmek için en ideal mekânlardan biri olan bu parkta yürüyüş veya antrenman yaparken misss gibi deniz havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Oldukça büyük olan sahil parkında spor severler için spor aletleri de mevcut. Sahil boyu konuşlanan kuruyemişçiler ve çaycılar size reddedemeyeceğiniz teklifler sunabilirler, aman dikkat. Evcil hayvan sahiplerinin de bölgedeki ilk durağı yine Florya sahili. Burada patili dostlarınızla beraber harika bir yürüyüş yapabilirsiniz.

02. İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

Yeşilköy bölgesinde bulunan İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, Florya’ya da oldukça yakın. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait eski uçakların bir bölümü bu müzede sergileniyor. Bunun yanında helikopterlere, havacılıkta kullanılan silah ve mühimmatlara ve hava kuvvetlerinin tarihiyle ilgili pek çok esere de ev sahipliği yapan müze sizi havacılık alanında bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

03. Florya Atatürk Ormanı

Atatürk’ün emri üzerine rüzgar, toprak kayması ve fırtına gibi doğal afetleri önlemek amacıyla oluşturulan Florya ormanı, semtin en büyük toplanma alanı diyebiliriz. Ulaşım bakımından oldukça kolay bir güzergahta yer alan orman, farklı türdeki ağaçlarıyla size yeşil bir şölen sunuyor. Piknik ve mangal alanı, oyun parkları, restoranlar, kafeler, çocuklara özel oyun alanları ve spor parkurları gibi farklı etkinliklere ev sahipliği yapan orman, her yaşa hitap ediyor. Araç girişinin yasak olması güvenliği artıran unsurlardan biri. Bisiklet ile girebildiğiniz bu ormanda unutulmaz bir bisiklet yolculuğu yapabilirsiniz. Huzur dolu deneyimler yaşayacağınız bu orman için girişte herhangi bir ücret alınmadığını da belirtelim. Daha ne olsun?

04. İstanbul Akvaryum

Akvaryumların hacmi ve balık türlerinin çeşitliliği ile Florya İstanbul Akvaryum, dünyadaki diğer akvaryumlar arasında zirvede yer alıyor. Ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunan bu akvaryumda sizi Karadeniz’den Pasifik Okyanusu’na kadar götürecek 16 farklı tema ve 1 yağmur ormanı bulunuyor. Florya’nın merkezine bir hayli yakın olan akvaryumda yapılacak birçok aktivite mevcut. Köpek balıkları ile dalıştan balık beslemeye, su altı fotoğraf çekiminden dalışa birçok etkinliğe katılabilir ve tüm gününüzü doldurabilirsiniz. Çıkışta sizi karşılayan alışveriş alanında ise alacağınız hediyelik eşyalarla o günü hatırlatacak bir hatıraya sahip olabilirsiniz. Öğrencilere ayrıca indirim sağlayan akvaryumun fiyatları hala ulaşılabilir seviyede diyebiliriz.

05. Yeşilköy Feneri

Deniz fenerleri, tarihten beri insanların dikkatini çeken, sanatla ve hayatla ilişkilendirdikleri sembolik yapılar olmuştur. Florya merkezine bir hayli yakın olan Yeşilköy Feneri, İstanbul Boğazı’ndan gelen gemileri ilk karşılayan yapı olarak karşımıza çıkıyor. 23 metre yüksekliğindeki fener, heybetiyle adeta boğazı selamlıyor. Hem hatıralarınız hem de sosyal medya hesaplarınız için efsane fotoğraflar çekebileceğiniz bir manzaraya sahip bu feneri mutlaka ziyaret edin.

06. Leroz Eğlence Merkezi

Floryanın en büyük eğlence alanlarından biri olan bu lunaparkta yok yok. Adrenalin ve eğlence tutkunuysanız mutlaka uğramanız gereken bu mekân tüm isteklerinizi karşılayabilecek bir kapasitede. Hız trenleri, çarpışan arabalar, balerin, kamikaze, dönme dolap gibi birçok eğlence aletiyle unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Hafta sonlarına özel düzenlenen çeşitli yarışmalara katılarak da hünerlerinizi sergileyebilir ve sürpriz ödüller kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir