Video Oyunu Oynamanın Şaşırtıcı Faydaları Da Var

Karmaşık, hırslı ve zorlayıcı video oyunlarına bazen haksızlık yapılabiliyor. Oysa sundukları faydaların eğlence, disiplin, sosyalleşme ve el-göz koordinasyonunun çok ötesine geçtiğine dair birçok kanıt ortaya çıkıyor.

Karmaşık, hırslı ve zorlayıcı video oyunlarına bazen haksızlık yapılabiliyor. Oysa sundukları faydaların eğlence, disiplin, sosyalleşme ve el-göz koordinasyonunun çok ötesine geçtiğine dair birçok kanıt ortaya çıkıyor.

Video Oyunları Daha İyi Cerrahlar Çıkarıyor
Cerrahlardan oyun oynamak yerine en son tıbbi araştırmaları okumalarını isteyebilirsiniz. Laparoskopik (küçük kesi) uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, haftada üç saatten fazla oyun oynayan kişilerin, oyun oynamayan diğer ülkelere kıyasla uygulama süreçlerinde %32 daha az hata yaptıkları ortaya konmuştur.


İnsanların Disleksiyi Aşmasına Yardımcı Oluyor
Yapılan araştırmalarda disleksi sahibi bireylerin yoğun hareket gerektiren oyunlardan sonra okuma kavrayışlarını daha fazla geliştirdikleri ortaya kondu. Araştırmacılar, bunun nedenini oyunlardaki yoğun odak gerektiren ve sürekli değişen ortamların varlığına bağlıyor.


Görmemizi Geliştiriyor
“Televizyonu yakından izleme” uyarısını çoğumuz ebeveynlerimizden işitmiş olabiliriz. Ancak bilim insanları oyunların görme yeteneğimizi gerçekten geliştirdiğini keşfettiler. Bir çalışmada, 10 haftalık oyun oynamanın aynı rengin farklı tonları arasında daha fazla ayırt etme yeteneği geliştirdiği kanıtlanmıştır.


Sizi Daha İyi Bir Lider Yapabilir
Araştırmacılar, belirli oyun türlerinin “toplulukları” güvence altına almak gibi liderlik özelliklerini ödüllendirdiğini ve oyuncuların gerçek hayattaki kariyer hedeflerinde bu motivasyonu sergileyebileceğini belirtmişlerdir.


Tarihe Olan İlgiyi Artırabilir
Birçok oyun, hikayelerini ortaya çıkarmak için gerçek tarihi olayları kullanır. Araştırmacılara göre bu karakterler ve yerler, daha sonra çocukların içinde bulundukları kültür hakkında daha fazla şey keşfetmeye ilgi duymalarını sağlayabilir.


Yaşlanma Sürecini Yavaşlatabilir
Problem çözme, hafıza ve yapboz bileşenleri içeren “zihin oyunları”nın ileri yaştaki oyuncular üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada, sadece 10 saatlik bir oyun 50 ve üzeri yaştaki katılımcıların bilişsel işlevlerinde birkaç yıl süren iyileşme sağlamıştır.


Ağrıları Azaltabilir
Genelde başka bir şeye dikkat ederek veya başka vücut mekanizmalarına odaklanarak kendimizi ağrıdan uzaklaştırmaya çalışırız ama oyunların yaralanma sonrası iyi bir reçete olmasının tek nedeni bu değil. Oynamak, sistemlerimizde ağrı kesici gibi algılanabiliyor. Amerikan gazilerinin yanık tedavilerinde pansumanların hasta oyun oynarken yapılması tercih edilmiştir.


Yeni Sosyal Bağlantılar Kurmanıza Yardımcı Olabilir
Oyuncular bazen fazla izole olmakla damgalanır fakat aslında durum bunun tam tersi. Çok oyunculu deneyimlerin online olarak yükselişi, oyuncuların sorunları çözmek için birlikte çalıştıkları yeni bir sosyalleşme biçimini beraberinde getirdi.

Karar Verme Becerilerinizi Geliştirmenize Yardımcı Olabilir
Oyun sırasında sürekli yeni bilgiler gösterildiği için, oyuncular hızlıca uyum sağlamaya zorlanır. Bir çalışmada, hızlı tempolu oyunlara kendini kaptırmış oyuncular az önce gördükleri bir imgeye ilişkin sorulara, oyuncu olmayanlara göre %25 daha hızlı cevap vermişlerdir.


Video Oyunları Stresi Azaltabilir
Özellikle karakterinizin defalarca düşürüldüğünü gördüğünüz oyunların strese yol açtığını düşünseniz de durum bunun tersi de olabilir. Oyuncuları altı ay boyunca takip eden ve kalp atışlarını ölçen büyük bir araştırma, belirli unvanların adrenalin tepkisini yani stresi yüzde 50’nin üzerinde azalttığını ortaya koydu.

Oyuncuların Zorbalık Etme Olasılığı Daha Düşük Olabilir
Bu tutum tartışmalı olsa da bazı araştırmacılar, aksiyon oyunlarının zorbaların kabadayılık motivasyonunu azaltabileceğini öne sürmüştür. Oyuncuların hem kahraman hem de kötü adam rolünü üstlendiği bir çalışma, kötü adamın davranışlarını kontrol eden oyuncuların, eylemlerinden daha fazla pişmanlık duyduğunu göstermiştir.