Günümüz Dünyasında Youtuber Olmak

YouTube için video üretmek günümüz gençleri arasında popüler bir uğraş olmaya başladı. Günümüzde birçok kişi YouTube üzerinden içerik üreterek geçimini sağlayabiliyor. Peki bu iş sanıldığı kadar kolay mı ya da herkes yapabilir mi? 2004 yılında açılan YouTube’da kanalını 2006 yılında açmış biri olarak bu soruya ilk soruya kısmen ikinci soruya kesinlikle evet yanıtını verebilirim. Popüler tabirle YouTuber olmak eskisine göre daha kolay ve geçiminizi buradan sağlayabileceğiniz bir yapı kurmanız da işten bile değil.

Birini öncelik topluluk oluşturmak

YouTube her ne kadar videolu içerik üretilen bir sosyal ağ gibi görünse de benzerlerinde olduğu gibi asıl amaç sizi seven, sizi dinleyen, izleyen ve etkileşimde olan bir kitle oluşturmak. Bunu yapabilmek için düzenli içerik üretmek, yorumlara yanıt vermek, abonelerle etkileşimde bulunmak önemli. Yani izleyicileriniz ile aranızda bir bağ kurmalısınız ve bunu samimi, doğal ve iki yönlü yapmanız gerekiyor.

Düzenli içerik ürettiğinizde düzenli olarak yorum da alacaksınız ve bunun sonucu olarak topluluğunuz gün geçtikçe gelişecek.

Analiz yeteneğiniz iyi olmalı

Diğer sosyal ağlardan farklı olarak YouTube kanalınız için oldukça detaylı analizler sunuyor. Bunları iyi okuyarak sizi izleyen kitlenin neyi sevip neyi sevmediğini, nelerden hoşlanıp nelerden nefret ettiğini bilmeniz önemli. Bunları öğrendikten sonra içeriklerinizi buna göre şekillendirmeniz gerekiyor. Burada algoritma devreye giriyor. Şunu da unutmayın her kanalın ve sosyal ağın algoritması farklı. Benim kanalımda yayınlanıp çok izlenen bir video, sizin kanalınızda ilgi çekmeyebilir. Kişiye göre değişen bir durum olduğu için analizleri iyi takip edip ona göre adımlar atmanız önemli. Ayrıca kullanıcı yorumlarına göre içeriklerinizi de şekillendirmeniz iyi olacaktır.

Öte yandan bu işlemin sürekli yapılması gerektiğini de unutmayın. Yani içeriklerinizin analizini her daim yapmak zorundasınız. Bir kere yapıp sonra kendi haline bırakılacak bir iş olmadığını bilin.

Başkalarının izlenme rakamlarına takılmayın

YouTube’da içerik üretenlerin en büyük hatası ‘Ahmet bir video girmiş 50 bin izlenmiş, benim kanalımda benzer bir içerik 10 binde kaldı’. Evet bu olabilir ama belki Ahmet reklam verdi o içeriğe? Ya da onun algoritması bu tarz içerikleri daha çok öne çıkarıyor. Bunu bilemezsiniz. O yüzden kendi içeriklerinize odaklanıp nasıl daha fazla izlenme alırım konusuna odaklanın.

Projelere yönelin

Bu işi yapanlarla ilgili doğru bilinen yaygın bir yanlış ise ‘YouTube’un çok para kazandırdığı’dır. Bu en büyük safsatadır. Evet YouTube sizin geçiminizi sağlar ama bu Google’ın size yaptığı ödeme ile olmuyor. Zira Google’ın verdiği ödeme sizin bir aylık masrafınızı bile karşılayacak bir rakam olmayacaktır. Ya da o seviyeye gelene kadar zaten siz çok fazla emek ve zaman harcadığınız için aslında bugüne kadar verdiğiniz emeğin karşılığı olacaktır.

Peki YouTuber olanlar nereden para kazanıyor? Burada proje adı verilen ücretli içerikler devreye giriyor. Kendi kategorinizde belli bir seviyeye ulaşınca firmalarla işbirlikleri yapmaya başlayacaksanız bu da ciddi bir gelir olacağı anlamına geliyor. Tabi bu seviyeye gelmek o kadar kolay değil. Ama belli bir ölçekten (20-25 bin aboneden) sonra ulaşılabilecek bir nokta. Kolay değil ama imkansız da değil.

Uzun lafın kısasa disiplinli olur, belli bir hedefe odaklanır ve güzel içerikler üretirseniz YouTuber olarak geçiminizi sağlamanız ve çok daha ileri gitmeniz mümkün olur.

Özgür ÇETİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir